Přejít na obsah

Julínkova zdravotní reforma se vrací. Možná i s tvůrcem

zpět
8.6.2010
tomáš julínek
zvětšittomáš julínekZdroj: www.vlada.cz

tomáš julínek | Zdroj: www.vlada.cz

 

Radikální zdravotnická reforma Tomáše Julínka (ODS), která nakonec tohoto ministra Topolánkovy vlády stála místo, má šanci na svoji resuscitaci. Tentokrát ji bude prosazovat kabinet, který zřejmě povede Petr Nečas, a který se bude moct opřít o sílu 118 poslanců.

Vyloučen není ani návrat samotného Tomáše Julínka.

„Nabízím zkušenost a znalosti, dokážu diskutovat a korigovat. Kladu si ale podmínku, aby to byla mise, kdy se bude započatá reforma dokončovat. Sedět na tom postu a nemoct nic udělat, po tom bych netoužil,“ vyjmenoval Julínek parametry, za kterých by rád do nově vznikající vlády usedl.

Jeho angažmá není stoprocentní. V ODS má zájem o toto místo více lidí, své experty mají i koaliční partneři TOP 09 a Věci veřejné.

„Nejvíc jsme na té reformě pracovali a utrpěli taky nejvíc šrámů, tak bychom to měli dotáhnout do pozitivní tečky,“ uvedl Julínek důvod, proč by post ministra zdravotnictví měla získat právě ODS.

Rychlý zásah

Člen zdravotnického vyjednávacího týmu a bývalý náměstek ministryň zdravotnictví Marek Šnajdr upozorňuje, že s pokračováním reformy je třeba „začít už zítra“.

Nová vláda to ale nebude mít zase tak jednoduché. Už na podzim čekají Česko další volby, tentokrát senátní a komunální. Politici proto před nimi nebudou chtít prozrazovat všechny své - mnohdy velmi nepopulární - záměry.

V úterý se poprvé sejdou zdravotničtí vyjednavači a právě na této schůzce si musejí ujasnit, kde se jejich programy prolínají a kde na sebe naopak naráží. „Určitě čekám, že se zasekneme na debatě o poplatcích a zdravotních pojišťovnách. Doufám ale, že to nebude tak dramatické,“ věří Julínek.

O něco méně optimističtí jsou vyjednavači z hlavního týmu.

Dohodli se nicméně, že své obavy a případné disonance ve vyjednáváních nebudou ventilovat na veřejnost.

„Pokud by se vyjednavači z dílčích týmů nedokázali v něčem shodnout, pak o tom budou rozhodovat hlavní vyjednavači. A pokud ani oni nenajdou shodu, pak už to bude na debatu mezi šesti očima tří předsedů jednotlivých stran,“ naznačil 1. místopředseda ODS a jeden z hlavních vyjednavačů této strany David Vodrážka možnou variantu, jak spory odborných týmů řešit.

Najít miliardy

Marek Šnajdr naznačil, že nevyhnutelným krokem je stabilizace zdravotního systému a hledání úspor, které by podle něj mohla přinést například novela o lécích. „Už ji máme kompletní a mohli bychom ji ihned poslat do nové sněmovny,“ uvedl.

Zákon počítá s rychlejším vstupem generik a také s cenovou soutěží tzv. aukcí na generické léky, které mají stejnou účinnou látkou jako originální léčiva, ale protože už originálním léčivům uplynula patentová ochrana, mohou se vyrábět za podstatně nižší cenu. Jsou tedy mnohem lacinější.

Nově utvořená koalice by mohla rovněž znovu vráti do hry novelu o zdravotnických prostředcích. „Uvedení těchto zákonů v praxi by mohlo přinést úspory až 5 miliard korun,“ odhaduje Šnajdr.

Kolik bude pojišťoven?

Ostrý střet se čeká u debaty o zdravotních pojišťovnách. Třeba Věci veřejné by rády docíly toho, aby úhradu základní péče zprostředkovávala pouze jedna pojišťovna hospodařící pod ministrerstvem zdravotnictví. TOP 09 a ODS jsou proti.

„Chceme přesvědčit naše partnery, že omezení počtu zdravotních pojišťoven by nevedlo k úsporám,“ uvedl Šnajdr. „Naopak - my spíše klademe důraz na posílení jejich povinností a rovněž na zpřísnění podmínek,“ dodal.

Julínkova reforma chtěla pojišťovny privatizovat, dnes už to sám někdejší ministr nepřipouští. „Privatizaci pojišťoven jsme přece v programu nikdy neměli, bavili jsme se maximálně o transformaci pojišťoven,“ uvedl.

Co je standard a co ne?

Spíše po podzimních volbách se dá očekávat návrat k jednomu z nejobtížnějších témat - stanovení standardů, tedy na co má pacient nárok ze zdravotního pojištění a co by si už musel hradit, nebo alespoň připlácet sám.

V této souvislosti bude podle Šnajdra vyhrocená i debata o komerčním připojištění, které podle něj prosazuje zejména poslanec a vyjednavač ODS Boris Šťastný. „O tom by se měla vést debata ve chvíli, až bude co připojišťovat,“ namítl.

Stanovení standardů byl jedním z hlavních nesouladů mezi někdejší koalicí ODS, lidovců a zelených, i proto nakonec Julínkova reforma neprošla sněmovnou. Snahu o její prosazení pak zcela zmrazil pád Topolánkovy vlády v březnu 2009.

Poslušné pacienty odmění pojišťovna

Nová vláda se rovnež nevyhne debatě o optimalizaci nemocnic, možná změní i zákon o zdravotním pojištěním.

„Rádi bychom oddělili racionální pojištěnce od těch řekněme „neposlušných“. Například preventivní prohlídky by mohly pojišťovny odměňovat bonusem.

Šnajdr rovněž zmínil téma elektronizace zdravotnictví, díky němuž by podle něj odpadlo například duplicitní předepisování léků.


Autoři

Kateřina Eliášová, Aktuálně.cz

Související články

4.6. S Julínkem k nové ODS S Julínkem k nové ODS
17 příspěvků
12.4. Hejtman Běhounek může být ministrem zdravotnictví Hejtman Běhounek může být ministrem zdravotnictví
0 příspěvků
10.3. Chřipka vás vyjde na 7380 korun, varuje ČSSD Chřipka vás vyjde na 7380 korun, varuje ČSSD
8 příspěvků

Komentovat článek: Julínkova zdravotní reforma se vrací. Možná i s…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínkova zdravotní reforma se vrací. Možná i s…

Komentáře

dalších 19 komentářů
Silver 69 Vize  | 14. 06. 2010 16:06

Politicky průchodná vize napříč všemi parlamentními stranami je utopie. Komunisti jsou extrémní strana s extrémními názory i ve zdravotnictví - s těmi se domluvit na čemkoliv nejde. Kdo osobně jednal s paní poslankyní Markovou (expert KSČM na zdravotnictví), jistě mi dá za pravdu. S ČSSD se momentálně také jednat nedá, protože přestala hájit sociálně demokratické názory a orientovala se na populistická témata z marketingových průzkumů. Jenom namátkou vybírám dvě sociálně domokratická témata, kde je postoj ČSSD opačný než postoje ostatních evropských soc. dem. stran. Jedno téma je Afgánistán a naše účast. Typicky levicový postoj ČSSD nezaujala a naopak se vezla na vlně nechuti většiny občanů se angažovat b boji "za pravdu a proti útlaku". Druhé téma jsou zdravotnické poplatky a zvýšení solidarity v systému zdravotnictví. Další téma, na kterém šla demonstrovat sociálně demokratická politika. Je přece špatně, když malá skupina (cca 100 000 - 200 000 lidí) bez rozdílu příjmů má spoluúčast v řádu desetitisíců a většina populace blízkou nule. To bylo téma jak stehno, ale socani dali přednost momentální náladě ve společnosti a jednoduché demagogii: "co bychom ještě platili, když máme zdravotní pojištění". Zpátky k Julínkovi. Neuměl reformu prodat, což by ještě nevadilo, ale co mu lámalo vaz bylo neustálé torpédování reformy ze strany odpadlíků ze Strany Zelených, Hovorky a spol. a také pánů Tlustého a spol. To znemožnilo přijetí dalších zákonů, takže reforma vůbec nezačala a zůstali nám jenom ty regulační poplatky. Pro mě je důležitější slušnost člověka a je snad každému jasné, že Julínek to nedělá pro svůj osobní materiální prospěch, nebydlí v několika domech, nemá několik manželkomilenek, nespí s lobistkama farmaceutických firem ani nehraje golf s jejich generálními řediteli.

Hana hmmm  | 9. 06. 2010 21:24

A tunelování zdravotnictví bude vesele pokračovat a jen silní a bohatí přežijí.Nakonec nebude ani potřeba důchodové reformy.

Agent s teplou vodou Vize  | 8. 06. 2010 22:08

nestačí mít jenom vizi. Ta vize musí být dobrá a politicky průchodná. A takovou Julínek neměl a nemá. Kromě toho, reformista zdravotnictví musí být dobrý komunikátor a stratég a ani v tomhle Julínek nevynikal. Že se chce vrátit na post ministra zdravotnictví, stejně jako Šnajdr, či Filipiová. že tito modráci tolik touží po nejvíce horkém ministerském křesle znamená, že tam jde asi o dost velké peníze, když se ti lidé chtějí znovu ztrapnit před většinou národa.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné