Přejít na obsah

Julínkovy plány rozzlobily lékařskou komoru, svolala poradu

zpět
7.11.2007

Plány ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) na prodloužení pracovní doby zdravotníků rozzlobily Českou lékařskou komoru (ČLK). Představenstvo organizace, v níž je povinně 40.000 lékařů, nesouhlasí ani s plánovaným omezením pravomocí ČLK...

Na středu pozvalo do Prahy na mimořádnou poradu předsedy okresních sdružení ČLK. Hovořit se má o protestech, které ČLK chystá. Účast na poradě přislíbily přední osobnosti české medicíny.

Představenstvo ČLK již dříve vydalo prohlášení, že odmítá snahy Julínka o likvidaci profesní samosprávy lékařů, která hraje nezastupitelnou úlohu nezávislého garanta kvality zdravotní péče.

Návrh na změnu sice podali poslanci, ale ministr ho podporuje. Vedení ČLK odmítá i návrh na prodloužení základní pracovní doby lékařů o osm hodin týdně. Na programu porady bude i situace ve zdravotnictví.

Jako zásadní problém vidí prezident ČLK Milan Kubek financování zdravotní péče i zdravotníků. Ze zdravotně pojistného plánu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) vyplývá, že v příštím roce dostane o sedm miliard korun méně, než původně plánovala. Naopak jí stoupnou náklady na administrativu spojenou s vykazováním a sledováním regulačních poplatků pacientů. Dá se také očekávat růst výdajů VZP na léky.

„To je velmi znepokojivé a my bychom byli neradi, aby VZP jako tradičně, když nemá peníze, šetřila na lékařích,“ řekl ČTK Kubek.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Julínkovy plány rozzlobily lékařskou komoru,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínkovy plány rozzlobily lékařskou komoru,…

Komentáře

dalších 45 komentářů
skeptik protesty?  | 20. 11. 2007 16:53

nevím, možná někdo podpoří protesty člk (o.s.?), lok, či jiné filiálky ksčsd. nicméně po tom, co protestům privátních lékařů před plánovaným znárodňováním drátha říkali stávka milionářů, s masívní podporou soukromých kolegů počítat nemohou. t.č. to není žádná sláva, ale oproti vládě socanů si aspoň nepřipadám v privátu jako subjekt určený k postupné likvidaci. mimochodem, všimli jste si, že současné mz jako snad první deklaruje vyšší nárůst plateb ambulancím, než lůžkovým zařízením? za minulých 5 ministrů to bylo přesně naopak.

apech Re:jen ho nechte  | 8. 11. 2007 16:54

Mám obavu, že všichni tiše v emigraci přečkat nemůžeme. Navíc mi není úplně jedno, jestli tady zatím moji drazí příbuzní a blízcí nezhebnou. A pak, když necháme tenhle mor rozlézat v naší zemi, nepřeleze taky přes hranice do těch poklidných bavorských a jiných vod?

Farini Re:Re:už není čas na formální protesty a upozorňování  | 8. 11. 2007 16:21

Teď už nevím kolikátá jsem,ale přidávám se též. Stejně i k určitému skepticismu stran podpory "všech" lékařů. U nás z oddělení bych si to tipla z cirka 25ti lékařů tak maximálně na pět :-(, kteří by možná byli ochotni se přidat k nějakým činům... většina už ani "nereptá"...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné