Přejít na obsah

Julínkovy reformy vládou neprošly, má už jen týden

zpět
13.11.2008

Včerejší jednání vlády o další reformě skončilo odkladem na příští jednání. Lidovci a zelení ministru zdravotnictví neustoupili. Do týdne mají podle Julínka jednat experti i špičky koaličních stran. Protože premiér Mirek Topolánek zákony už zařadil na program příští schůze, lze říci, že dal Julínkovi jen týden času...

Včerejší mnohahodinové jednání vlády o další reformě zdravotnictví skončilo odkladem na příští jednání. Lidovci a zelení ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi (ODS) neustoupili.

Do týdne mají podle Julínka jednat experti i špičky koaličních stran. Protože premiér Mirek Topolánek zákony už zařadil na program příští schůze, lze říci, že dal Julínkovi jen týden času.

Přestože se Julínek po jednání vlády tvářil optimisticky a tvrdil, že přerušení bylo domluveno předem, šéf lidovců Jiří Čunek vstřícný nebyl. „To, že pan ministr je přesvědčen, že zákony jsou dobré, samozřejmě je jedna část. Musí o tom ale přesvědčit všechny ostatní zúčastněné,“ dodal Čunek.

Zda bude Julínkovi týden stačit, netuší ministryně Džamila Stehlíková, která o reformě vyjednává za zelené. „Nepředbíhala bych, důležité je vypořádat všechny připomínky,“ řekla Právu s tím, že vůle po kompromisu ale existuje.

Julínka včera kritizoval i poslanec ODS Boris Šťastný. Podle něj od června 2006 dosud do Sněmovny nedorazil jediný zákon zdravotní reformy. „Pokládám za nemožné vyřešit během týdne tak zásadní rozpory, když se to ministerstvu nepovedlo za celé dva roky. Mám obavu, jestli jsme už svoji šanci nepromarnili,“ uvedl Šťastný.

Topolánek i Julínek by si podle něj měli přiznat, „že v této chvíli už neexistuje podpora koaličních stran pro voličům slíbenou reformu zdravotnictví“.

Má 40 stran připomínek

Vláda probírala čtyři reformní zákony - o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, o záchranné službě a o veřejném zdravotním pojištění. Julínek eviduje asi 40 stran připomínek od lidovců a 15 od zelených. Julínek naznačil, že je připraven změnit jen některé „větičky“. „Stojím si za tím, že plním programové prohlášení vlády, že plním koaliční smlouvu, jde o to, odvrátit jakékoli pochybnosti, že je tomu jinak,“ řekl Julínek s tím, že by zákony vládou prošly, „kdyby nebyly tak citlivé“.

Požadavek lidovců na návrat jednání na expertní úroveň se splnil, jejich pochybnosti vládní diskuse nerozptýlila. Po expertech se mají sejít předsedové vládních stran. Čunek zdůraznil, že v případě interrupcí nestrpí jakoukoli liberalizaci.

„Musí být dodržen stávající zákon, to znamená, že nebude rozšiřován,“ uvedl Čunek, podle něhož je ďábel skryt v detailu. Lidovci se obávají tzv. potratové turistiky.

„Bylo to od nás zohledněno už před jednáním vlády, v zákoně to zapracováno je,“ řekl k lidoveckým požadavkům Julínek. Podle něj není možné, aby existovala potratová turistika do ČR, protože zákon je omezen pouze na občanky zemí EU.

Zákon o specifických službách podle Julínka řeší otázky informování zákonného zástupce nezletilé o ukončení těhotenství, možnost soudního řešení jejich vztahu i otázky, jak lékaři mají nakládat s odebraným plodem.

„Jedná se o lidské embryo a s ním se dál nesmí manipulovat. Musí mít zvláštní režim, je tam právo ho i pohřbít a musí být zásadně odděleno od jakéhokoli odpadu,“ vypočítal Julínek.

Největší diskusi čeká o tzv. standardu a nadstandardu péče. Reforma podle něj má ale uložit lékařům povinnost nabídnout vždy bezplatnou péči, a to pod pokutou. „Zároveň to znamená, že si konečně můžeme připlatit za jiný druh péče, za nadstandard, za materiál, případně za jiný druh péče,“ dodal Julínek.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Julínkovy reformy vládou neprošly, má už jen…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Julínkovy reformy vládou neprošly, má už jen…

Komentáře

dalších 10 komentářů
Robert Re:Návrh na diskusi ministr Julínek odmítal a odmítá  | 14. 11. 2008 08:03

pro milovníky filmů odkazuji na název jednoho z nedávné doby"Je třeba zabít Sekala"...že by nějaké konsekvence?...ale kdeže,to asi špatně chápete,ne?..jaképak souvislosti...

Složitá kombinace pr Re:Návrh na diskusi ministr Julínek odmítal a odmítá  | 13. 11. 2008 22:37

A za tu laickou veřejnost by tam byl vybrán kdo ? Kdo by zastupoval názory pojištěnců , jaký vzorek- v jaké věkové kategorii za děti, důchodce, invalidní důchodce, tělesně postižené, krátkodobě nemocné, dlouhodobě nemocné a s jakou diagnozou, zdravé spoluobčany, zaměstnanci ve zdravotnictví,zaměstnanci mimo zdravotnictví, živnostníci, nezaměstnaní,podnikatelé ? Těch všech se to taky dotýká a z jiného pohledu.

pojištěnec Re:Návrh na diskusi ministr Julínek odmítal a odmítá .Reforma musí začít ze shora.  | 13. 11. 2008 17:24

Pro ČR postačí nanejvýš 3 zdr.pojišťovny.Začít od toho Nedovolit aby na provoz pojišťoven se čerpalo ze zdr.daní pojištěnců.Na experimentální vědecký vývoj zřídit jinou pojišťovnu.Kde přišel pan Julínek na 15 procent z balíku.O tom musí rozhodnout přece pojištěnci a ti říkají NE!Tam začít a hospodařit.Pokud je tu neschopný meneger v nemocnicích tak propustit.Je třeba aby si lékaři i personál uzvřeli dohodu -základ mzdy,To znamená určit cenu práce a i podle práce kde pracuje.A dlší a další.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné