Julínkův projekt k reformě zdravotnictví dostává trhliny

Titulní obrázek

Projekt Kulatého stolu k budoucnosti financování českého zdravotnictví dostává trhliny. Komunisté jako jediní zástupci opozice v tomto projektu pohrozili, že z něj odejdou. Účast na projektu od samého počátku odmítá ČSSD…

Pokud komunisté své hrozby naplní, bude výstupem projektu společného materiálu parlamentních stran o budoucnosti financování českého zdravotnictví jen pohled vládní koalice.

Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt řekl, že ministerstvo nijak do práce Kulatého stolu nezasahuje. K varování komunistů uvedl, že je to pro něj trošku překvapivé. „Jenom doufám, že to není výsledek působení poslance Davida Ratha (ČSSD) na komunisty. Věřím, že si s koordinátorem komise ještě vše vyjasní,“ prohlásil mluvčí.

Projekt schválila v červnu vláda, do roka očekává výsledky. Ještě do konce roku by měla vzniknout zpráva mapující stav českého zdravotnictví. Kulatý stůl k tomu vydal publikaci Fakta o českém zdravotnictví, má být podkladem k diskusi.

Odborná mluvčí KSČM pro zdravotnictví a členka rozhodovacího týmu Soňa Marková spolu se členem odborného týmu Oldřichem Nápravníkem sdělili, že vstupovali do projektu s očekáváním, že budou dodržena alespoň základní pravidla spolupráce. Svou účastí chtěli pomoci řešit problémy českého zdravotnictví tak, aby přitom byly brány v potaz finanční možnosti převážné většiny obyvatel země. Připomínky a návrhy expertů KSČM ale prý nebyly akceptovány.

„Bohužel již po dvou jednáních Kulatého stolu se ukazuje, že je jeho činnost zaměřena jednostranně jen na podporu asociální reformy z dílny ODS. Tato strana tak nerespektuje ani vlastní vládní usnesení. Do materiálů vůbec nejsou zařazovány návrhy opozice, nýbrž pouze ty, které si ministerstvo připravilo předem,“ uvádí se v prohlášení.

Příkladem podle nich jsou právě otázky k veřejné diskusi. Návrhy KSČM nebyly do nich zapracovány.

„Cílem je zřejmě snaha balamutit veřejnost a dodatečně posvětit již učiněné kroky. Pokud stejný přístup bude pokračovat, bude KSČM nucena zvážit další účast v projektu,“ varují komunisté.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!