Julínkův ústupek podle KDU uklidní nemocnice i lékařské fakulty

Titulní obrázek

Širší vedení lidovců přivítalo, že ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) zastavil práci na transformaci všech nemocnic a zdravotnických zařízení, které má ve svém přímém řízení, na obchodní společnosti. V tiskové zprávě lidovci konstatovali, že ministr ustoupil i po jejich nátlaku…

Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek soudí, že ministrův krok povede k uklidnění situace v nemocnicích, ale i na univerzitách a lékařských fakultách.

„Je to výsledek dlouhodobého úsilí a přiznávám, že i politického tlaku, který KDU-ČSL vyvíjela. Nepochyboval jsem o tom, že příslib, který dal premiér před týdnem poslancům KDU-ČSL, bude dodržen a ministr Julínek zastaví práce na transformaci všech nemocnic, které řídí,“ uvedl Čunek během zasedání celostátního výboru KDU-ČSL.

Fakultní nemocnice a organizace přímo řízené ministerstvem zdravotnictví mají mít podle KDU-ČSL formu neziskové organizace. Podobný názor zastávají i druhý koaliční partner ODS – Strana zelených.

Premiér Mirek Topolánek (ODS) ve sněmovně slíbil, že vláda ani ministerstvo zdravotnictví nepřevedou fakultní nemocnice na akciové společnosti před zhruba dvěma týdny.

Topolánek se svým prohlášením poslance oslovil ve chvíli, kdy se zabývali návrhem Davida Ratha (ČSSD), který chtěl dát zákaz transformace nemocnic přímo do zákona. Vzhledem k tomu, že proti převodům nemocnic jsou i lidovci a zelení, hrozilo vládě, že sněmovna Rathův návrh podpoří, a to nejen hlasy opozice, ale i některých koaličních poslanců. To by zvýšilo již tak velké napětí a spory ve vládním táboře.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!