Přejít na obsah

Juránek: Město nesmí dostat úrazovku

zpět
17.6.2008

Kolem brněnské Úrazové nemocnice je opět rušno. Proti jejímu rušení budou dnes odpoledne protestovat lékaři. Jihomoravský hejtman Stanislav Juránek včera navíc prohlásil, že její převod na město může ohrozit bezpečnost lidí v kraji...

„Stanovisko lidovců je jasné. Jsme proti převedení Úrazové nemocnice na město. Nemocnice nemůže fungovat z jiného rozpočtu než státního, Brno nemůže zabezpečit traumacentrum a jeho fungování. Mohlo by to ohrozit bezpečnost lidí v kraj i,“ prohlásil hejtman Juránek.

Problémem se proto bude příští týden zabývat i Bezpečnostní rada kraje. Podle něj bude kritické hlavně období přesunu traumatýmu do bohunické nemocnice, jak plánuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek.

Brněnský primátor Roman Onderka s ním nesouhlasí. „Hlavním cílem převzetí nemocnice je zachovat pro Brňany kvalitní péči, kterou tato nemocnice poskytuje. Hejtman Juránek není ve vedení města, tudíž nemá přesné informace, na co město má a na co ne,“ reagoval primátor Onderka na výtku, že město nebude mít na provoz nemocnice peníze.

Zákon o převodu Úrazové nemocnice na Brno prošel v Poslanecké sněmovně do třetího čtení, kdy už se zákon přímo schvaluje. Poslanci o něm měli hlasovat minulý týden, kvůli obstrukcím se tak ale nestalo.

V Praze o brněnské úrazovce nebudou jednat ani na mimořádné schůzi. „Koalice nezařadila žádný bod navrhovaný opozicí. Jde o nesmyslnou obstrukci a porušování základního práva opozice jednat o jejích návrzích,“ tvrdí šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.

Nesouhlas s rušením úrazovky bude hlavním bodem demonstrace proti reformě zdravotnictví, na které se dnes o půl páté odpoledne sejdou na Moravském náměstí brněnští lékaři.

Problém musí ale řešit i Fakultní nemocnice Brno v Bohunicích. Dosud totiž její vedení nepodepsalo kolektivní smlouvu s odboráři.

„V nemocnici je napjatá situace, některé kliniky dokonce pracují ve směnném provozu. Požadovali jsme nejprve desetiprocentní navýšení platů, nakonec jsme navrhli kompromis čtyři procenta. Ani po sedmi měsících jsme se ale nedohodli,“ řekl místopředseda bohunických odborářů Petr Neugebauer a nevyloučil ani případnou stávku.

Vedení nemocnice tvrdí, že na zvýšení platů nemá dost peněz. Nemůže je proto zvýšit vůbec.

Filip Šušanka, Regionální deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: Juránek: Město nesmí dostat úrazovku

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné