Přejít na obsah

Jurásková chce navýšení plateb za státní pojištěnce

zpět
22.3.2010
Daniela Jurásková
zvětšitDaniela JuráskováZdroj: www.mzcr.cz

Daniela Jurásková | Zdroj: www.mzcr.cz

 

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková požádá vládu, aby zvýšila platby za děti, důchodce a nezaměstnané. Pokud by stát měl dávat více peněz od ledna příštího roku, měla by vláda rozhodnout do konce června.

Ministryně se na premiéra a ministry financí obrátí v nejbližší době. V pořadu Oázky Václava Moravce uvedla, že vedle zvýšení plateb za státní pojištěnce by pomoci měly i vnitřní rezervy. „Bojuji za zvýšení, co jsem ve funkci, loni v létě bylo zvýšení v návrhu protikrizových opatření, ale bohužel politici neměli ochotu to řešit,“ připomněla.

Ocenila, že pro letošní rok má zdravotnictví ze státního rozpočtu o devět procent více. Respektuje prý ale realitu a je si vědoma, že v balíku peněz zdravotnictví stále ještě je prostor pro úspory. „Za sebe musím říci, že bariérou plateb státu nebude ministr, ale obávám se, že stát nebude schopen peníze dát,“ řekla ministryně.

Kubek: Je to nezbytné řešení

Prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek považuje zvýšení platby státu za klíčové. „Je to řešení rychlé, řešení nezbytné a v momentě, kdy se zrušila automatická valorizace, tak pokud vláda do konce června nerozhodne o zvýšení plateb na příští rok, tak je obrovský problém,“ řekl.

Podle něj je zvýšení plateb státu otázkou priorit, zda chce kvalitní zdravotnictví, školství, nebo luxusní tanky a nejdražší dálnice. Ministr, který nedokáže navýšení prosadit, nemá podle něj na svém místě co dělat.

Nejdůležitější je definovat nadstandard

Zdravotní pojišťovny dostávají za zaměstnance měsíčně v průměru 2700 korun, podnikatelé platí necelých 1300 korun, osoby bez zdanitelných příjmů 1080 korun a stát dává 723 korun. Stát platí za 58 procent lidí, kteří čerpají 80 procent péče; podíl plateb státu v celkových příjmech zdravotních pojišťoven tvoří jen 22 procent.

S ekonomickou krizí klesl výběr zdravotního pojištění, letos ještě pokrývají pojišťovny výpadek z rezerv. Účastníci včerejší debaty se shodli, že soukromé peníze musejí přijít do zdravotnictví hlavně přes komerční připojištění.

Znamená to definovat standard a nadstandard a uvolnit ekonomicky aktivním lidem peníze tím, že by jim klesly platby pojištění z 13,5 na 11 procent. Na nadstandard by se připojistili, do zdravotnictví by tak přišly další peníze.

Od 1. dubna zlevní léky

Od počátku dubna by měly klesnout výdaje pojišťoven a pacientů o pět procent, důvodem je fakt, že ministerstvo rozšířilo na více léků cenovou regulaci. Od dubna systém navíc uspoří další zhruba dvě miliardy přehodnocením cen.

„Dvanáct skupin léčivých přípravků z formy neregulované je v tuto chvíli zařazeno do regulace, to je jenom jedno z opatření. To další je, že k 1. dubnu vydává Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) správní rozhodnutí o revizi cen, bude se týkat tisíce léčivých přípravků,“ uvedla v ČT ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Reaguje tak na propočty, podle kterých muselo mnoho pacientů od ledna platit za léky víc než loni. Přitom slíbila, že od 1. ledna nestoupne u žádného léku doplatek.


Komentovat článek: Jurásková chce navýšení plateb za státní…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Jurásková chce navýšení plateb za státní…

Komentáře

dalších 30 komentářů
M.Kortusova Jurásková chce navýšení plateb za státní pojištěnce  | 28. 03. 2010 20:56

Máte pravdu, Otmare, pravice je v naší zemi vyprázdněným pojmem. A co se týče ODS, to snad již ani není strana, ale zločinné spolčení.

Otmar Pionýr Jurásková chce navýšení plateb za státní pojištěnce  | 27. 03. 2010 18:50

Pravicová strana, která platí lékaře socialisticky podle bodníku a ne ceníku, bodníku, který je zcela mimo realitu. Politická strana která brání podnikatelské aktivitě lékařů a dovolí okrádání jejich soukromého majetku není žádná pravicová liberální strana i když se tak sama nazývá. ODS je druhem levicové strany, není to žádná pravicová strana. V naší zemi neexistuje žádná pravá pravicová strana. Pravice je v naší zemi prázdným pojmem.

skaut Jurásková chce navýšení plateb za státní pojištěnce  | 27. 03. 2010 13:17

Děkuji kolego, že jste se zařadil mezi nás plkající, řekl bych, že Vy pod falešným jménem, že? K Vašemu sdělení bych jen podotkl, že ČSSD jde hra na lidumily podstatně lépe nežli ODS hra na pravicovou demokratickou stranu. A já přiškrcení podnikatelů jako je pan Chrenek, Pitr, Krejčíř apod. za nepřípustné nepovažuji. Pokud Vy budete podobného ražení jako tito pánové, pak chápu, že Vy ano.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné