Přejít na obsah

Jurásková chce novelou umožnit evidenci nákupů léků k výrobě drog

zpět
23.10.2009
Daniela Jurásková
zvětšitDaniela JuráskováZdroj: www.mzcr.cz

Daniela Jurásková | Zdroj: www.mzcr.cz

 

Ministerstvo zdravotnictví chce připravit novelu, která by opětovně umožnila evidenci lidí kupujících léky zneužitelné k výrobě pervitinu. Ve sněmovně to dnes slíbila ministryně zdravotnictví Dana Jurásková. Nad rozhodnutím Úřadu pro ochranu osobních údajů, který nařídil osobní data uživatelů léků v evidenci zničit, se ministryně pozastavila.

Tímto rozhodnutím ochránců soukromí „byla v České republice nadřazena ochrana osobních údajů nad ochranu zdraví“, poznamenala ministryně na dotaz poslance Pavla Němce (ČSSD).

Náprava je podle Juráskové možná pouze novelou zákona o léčivech, termín jejího předložení ale nechtěla odhadovat s tím, že jde o „komplikovaný problém“.

Prezident České lékárnické komory Stanislav Havlíček ČTK řekl, že po uvolnění výdeje léků na chřipku a nachlazení s pseudoefedrinem dnes zaznamenaly lékárny nápor kupujících narkomanů.

Spotřeba těchto léků přitom po květnovém omezení výdeje klesla v dalších měsících až o 75 procent. Do té doby až 70 procent balení zneužili narkomani na pervitin.

Jurásková podotkla, že lékárníci budou nadále ověřovat totožnost kupujícího léky s pseudoefedrinem, přičemž mu nebudou moci prodat více než 30 tablet či sáčkům některého ze šesti přípravků. Nebudou však již schopni dohledat, zda si dotyčný nezakoupil léky v podobném množství v jiné lékárně, dodala.

Právě evidence kupujících, kterou má na starosti Státní úřad pro kontrolu léčiv, měla takovému zneužívání léků bránit.

Evidence, do které docházelo denně na 200.000 receptů, ale podle ochránců soukromí představovala databázi osobních a citlivých údajů, které by mohly být zneužity k zjištění, kdo jaké má choroby, kdo jaké bere léky.

Zájem o tato data by podle předsedy úřadu na ochranu soukromí Igora Němce mohly mít například farmaceutické firmy. Databáze byla podle Němce vedena v rozporu se zákonem.


Komentovat článek: Jurásková chce novelou umožnit evidenci nákupů…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Jurásková chce novelou umožnit evidenci nákupů…

Komentáře

dalších 14 komentářů
re ???  | 26. 10. 2009 11:22

Dr. Kubek, Dr. Bouzek - ... PSE pouze na recept. A kontrolní otázka, kdo píše recepty?

Petr Horák Léky s pseudoefedrinem na recept  | 26. 10. 2009 09:13

Je hezké, že jste to tu zmínil, ale je nutné dodat, že stejný postoj má od počátku i Česká lékárnická komora.

inch Léky s pseudoefedrinem na recept  | 25. 10. 2009 15:15

Nebylo by to špatné, ale je to čirý idealismus. Jak by to bylo krásné, kdybychom mohli pouze léčit a neřešit za pacienta záležitosti, které si má řešit sám, popřípadě se svým právníkem! Od pracovní neschopnosti přes žádosti o lázně až třeba po hlášení úrazu a podezření na trestný čin.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné