Přejít na obsah

Jurásková chce s krizí bojovat jinak než Filipiová

zpět
1.6.2009

Balíček protikrizových opatření, které ještě za Daniely Filipiové (ODS) připravilo ministerstvo zdravotnictví, má své nedostatky. Měl by se změnit. Tak se vyjádřila nová ministryně Dana Jurásková. "Neříkám, že bez nějaké úpravy je pro mě tento balíček nepřijatelný. Změny by se ale mohly týkat například cen léků," přiznala deníku Aktuálně.cz. Ochotna je prý jednat také o dalších bodech...

Balíček je třeba prosadit

Jakou podobu by měl vládní dokument nakonec dostat, Jurásková prozatím neví. „Je tu několik variant. Důležité je ale to, aby nebyl dopad na pacienta větší, než je teď,“ podotkla.

Jakékoliv opatření, které by zmírnilo dopad ekonomické krize na zdravotnictví, ale podle ní vláda prosadit musí. Zvlášť pokud se zruší regulační poplatky a z rozpočtu vypadne deset miliard korun.

„Nedovedu si představit, že by nebylo přijato žádné opatření. Tímto způsobem snad ani neuvažuji,“ zhodnotila Jurásková.

Vlna kritiky

Ministerstvo zdravotnictví se ke změně odhodlalo ze dvou důvodů.

Protikrizový balíček už jednak několikrát odložila vláda, nedaří se jí získat podporu opozice. Té vadí plán zmrazit platby za státní pojištěnce, tedy děti, důchodce a nezaměstnané.

Proti několika bodům v dokumentu se navíc postavila část odborné veřejnosti.

„Změna, která se týká cen léků, je naprosto nepochopitelná. Vláda říká, že chce novými zákony pomoc zdravotnímu systému, ve skutečnosti jde ale spíš o dárek farmaceutickým firmám,“ vyjádřil se například šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Jiné ceny léků

Ministerstvo totiž počítá v balíčku s tím, že se změní způsob, jakým stát stanoví výši lékových úhrad. To znamená té části, kterou z ceny léku platí za pacienta pojišťovna, tedy české zdravotnictví.

Doposud stát u každého léku, který směli lékaři předepisovat českým pacientům, stanovil dvě věci. Nejprve takzvanou maximální cenu léku - tedy hladinu, za kterou nesmí výrobce jít. A pak úhradu - to, co zaplatí za lék pojišťovna.

Úhrada léku se doposud rovnala nejnižší úhradě v jiné evropské zemi. Tím, že byla nízká, se farmaceutické firmy snažily co nejvíce snižovat také ceny léků, aby se prodal právě ten jejich. České zdravotnictví tak za lék neplatilo více než jiné země.

Podle novely by se měla úhrada stanovit na základě průměru tří nejnižších cen v Evropě. Změna by měla podle ministerstva zabránit tomu, že kvůli příliš nízké úhradě stáhne některý z výrobců svůj lék z českého trhu. Druhým důvodem je ochránit pacienta před zvyšováním spoluúčasti.

Podle některých odborníků ale změna úsporu nepřinese.

„Způsobí naopak navýšení výdajů Česka na léky o několik miliard korun. Odstranit občasné problémy dosavadního systému lze provést i jinak, s daleko menšími náklady. Je to jako amputovat nohu nad kolenem, když stačí uříznout palec,“ komentuje protikrizová opatření farmakoekonom Jindřich Graf.

Pokud chce ministerstvo ulevit pacientům, mohlo by podle něj raději zrušit poplatky za recept.

„Kromě toho by mohlo ministerstvo zdravotnictví zajistit, aby se v jím řízené organizaci - Státním ústavu pro kontrolu léčiv - plnil zákon a každý rok se skutečně revidovaly úhrady léků. Tyto kroky ušetří státu ročně miliardy,“ dodává Graf.

Veronika Rodriguez, Aktuálně.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Aktuálně.cz

Komentovat článek: Jurásková chce s krizí bojovat jinak než…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Jurásková chce s krizí bojovat jinak než…

Komentáře

dalších 7 komentářů
mira Re:Re:Ode zdi ke zdi...  | 2. 06. 2009 16:03

Máte pravdu s tím parkovném ve FN brno se platí za každou započatou hodinu 20kč +30kč poplatek u každého lékaře a garantuji vám,že když jdete na několik vyšetření tak dříve jak za čtyři i více hodin nevypadnete když k tomu připočtete ještě poplatek a doplatek v lékárně je to dost drahý výlet.Parkoviště je nemocnice a veškeré tržby jsou jejím příjmem.Toto všechno zaplatíte,že máte nějaké zdravotní problémy.Takže ať,žijí poplatky.

BLB Re:Re:Ode zdi ke zdi...  | 2. 06. 2009 02:12

Capku! Necapkej při zdi, ať ti nespadne omítka na hlavu!

miroslav capek Re:Graf negraf  | 1. 06. 2009 23:34

Nikoho neznam - graf nebo negraf, odkazy na kapacity patri do odborne literatury. jsem obyceny obcan ktery si vazi prace vlady, protoze je volil ve svobodnych volbach!!! Nerozumim uvaham veleodborniku oblozenych clanky a tituly, obycejny obcan kdyz je nemocny tak chce dostat leky. Maji odpovidat Evropsky urovni a maji byt dostupny - to je taky v Charte EU. REGULACNI POPLATKY JE NUTNO PONECHAT. Lidi maji presne vedet kam jdou a pravo o tom rozhodovat. Kdyz je vsude internet, v polovice lekaren atd tak to neni zadny problem technicky. Problem je v tom ze nekdo nechce vedet co lide chteji!!! TRANSPARENCE - TRANSPARENCE - TRANSPARENCE. A preji pani ministryni jako mnoho nemocnych kteri vedi o vynikajici kvalite jeji prace a stale snaze hledat cesty jak pomoci NEMOCNYM (ale ne slovy ktera maskuji jiny cil - psat nebudu jaky, protoze by tam prisel ANAS, ale ucine a pravdive, jak to dela destiky let a odvazne s riziky) hodne zdravi a klidu k tvurci praci v NEJDULEZITEJSIM MINISTERSTVU pro kazdeho obcana.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné