Jurásková chce za padělky léků pět let vězení

léky

Jeden rok až pět let odnětí svobody za výrobu a šíření padělků léků navrhuje ministryně zdravotnictví Dana Jurásková v novele trestního zákona, kterou má připravenu a hodlá ji předat svému nástupci.

„Je to zcela nová skutková podstata trestu, kterou český právní řád dosud takto formulovanou nezná. V 18 státech Evropské unie už ji ale mají,“ vysvětlil Právu Martin Plíšek, náměstek ministryně zdravotnictví pro legislativu a právo.

Podobně ministerstvo navrhuje i zavedení druhé novinky, a to trestného činu nedovoleného nakládání s léky.

Uplatnil by se v případě člověka prodávajícího přes internet léky, které jsou výhradně na lékařský předpis. Ani tento čin náš právní řád takto formulovaný dosud nemá a ministerstvo ho navrhuje s trestní sazbou do jednoho roku s vyššími peněžními tresty nebo propadnutím majetku.

Celníci zadrželi 5200 padělků léků erekce

„U obou novinek, pokud se soudce rozhodne pro peněžitý trest, pak je na něm, jak vysoký by měl být, a to podle společenské závažnosti. Chceme ale, aby byly vyšší, než jaké se dnes používají za zneužití léků k výrově drog. To jsou pokuty v řádu desetitisíců. Více by se mělo využívat i možnosti propadnutí majetku,“ uvedl Plíšek.

Podle Plíška se výroba a šíření padělků léků značně rozmáhají. Například tento týden celníci zadrželi 5200 padělaných kusů léků určených k léčbě poruch erekce, které jsou výhradně na lékařský předpis. Není možné je proto distribuovat ani přes internet. Důvodem je fakt, že tyto léky zvyšují srdeční tep a u lidí, kteří trpí onemocněním srdce, mohou vyvolat infarkt.

Státní ústav pro kontrolu léčiv v minulých dnech spustil kampaň s názvem Nebezpečné léky. V ní varuje před padělky a nelegálními přípravky, na které mohou lidé narazit právě při nákupu přes internet.

„Nejčastěji jde o přípravky na léčbu erekce a dále o anabolické steroidy a léky na hubnutí. Všechny jsou výhradně na lékařský předpis,“ řekl Právu Martin Beneš, ředitel uvedeného ústavu. Podle něj padělané a nelegální přípravky představují závažnou hrozbu pro lidské zdraví.

„U padělků a nelegálních přípravků není možné hovořit o účinnosti, kvalitě, a hlavně o bezpečnosti a každý, kdo nakupuje léky pomocí nelegálních nabídek, se vystavuje riziku poškození vlastního zdraví a stává se možnou obětí,“ uvedl ředitel.

Ohodnoťte tento článek!