Přejít na obsah

Jurásková chce zvýšit bezpečnost pacientů v nemocnicích

zpět
14.4.2010
Daniela Jurásková
zvětšitDaniela JuráskováZdroj: www.mzcr.cz

Daniela Jurásková | Zdroj: www.mzcr.cz

 

I když ministryni zdravotnictví Daně Juráskové už ve funkci nezbývá vzhledem k volbám mnoho času, přesto se razantně obula do zlepšení bezpečnosti pacientů v nemocnicích.

„V Evropské unii, ale i u nás zhruba osmi až dvanácti procentům pacientů přijatých do nemocnic je způsobena újma na zdraví během poskytování zdravotní péče,“ řekla Právu v úterý.

Mezi nejčastější újmy patří chyby při podávání léků, chirurgické pochybení, ale i diagnostické chyby, nezohlednění výsledků testů a infekce spojené se zdravotní péčí.

Vláda ministryni proto schválila akční plán kvality a bezpečnosti zdravotní péče pro léta 2010 až 2012. Je závazný pro přímo řízená zdravotnická zařízení ministerstvem zdravotnictví a doporučená pro ostatní.

„Očekávám, že i krajská zdravotní zařízení a další, bez ohledu na majitele, budou podle ministerstva postupovat, aby bezpečnost pacientů prohloubila.“

Pět úkolů pro letošní rok

Pro letošní rok Jurásková stanovila pět bezpečnostních cílů, k nimž zdravotnická zařízení mají ve svých podmínkách do konce června vypracovat soubor opatření. Jde o:

1) bezpečnou identifikaci pacientů - například v podobě náramků s čárovým kódem a jménem na ruce

2) bezpečnost při používání rizikových léčiv - stanovit postup při jejich vydávání atd.

3) prevence záměny pacienta, výkonu a tělesné strany pacienta při chirurgických výkonech na párových orgánech, například ledvinách, mandlích apod.

4) prevence pádů pacientů v nemocnicích, zejména z lůžka, kdy dochází ke zlomeninám 5) zavedení co nejpřísnějších hygienických postupů při ošetřování, zejména důsledné mytí rukou, což by měla být nepsaná zásada, ale mnoho lékařů i zdravotních sester ji nedodržuje.

Zvláštní komise

„Jsou to úkoly, jejichž realizace nestojí prakticky žádné peníze, ale mohou významně ochránit bezpečnost pacienta,“ řekla Jurásková s tím, že nemocnice je vysoce infekční prostředí. Ročně je podle ní hospitalizován více než milión pacientů.

Jurásková sdělila, že do poloviny května ustaví pracovní skupinu, jakousi radu pro bezpečnost pacientů a kvalitu zdravotní péče. Má mít zhruba 6 až 8 členů, zasednou v ní zástupci ministerstva zdravotnictví, zdravotnických zařízení, odborných společností a zřejmě i plátců péče.

V čele bude ministr. Rada bude kontrolovat, jak zdravotnická zařízení úkoly plní.


Autoři

Václav Pergl, Právo

Související články

26.1. Ministerstvo se chystá vyhlásit opatření k bezpečí pacientů Ministerstvo se chystá vyhlásit opatření k bezpečí pacientů
34 příspěvků

Komentovat článek: Jurásková chce zvýšit bezpečnost pacientů v…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Jurásková chce zvýšit bezpečnost pacientů v…

Komentáře

dalších 27 komentářů
MUDr Jiří Kilian Vídeň Hauptstadt  | 16. 04. 2010 21:03

Rakousko, moje řeč. Kdyby chyby. Za nadutost mám nevyslechnout vůli lidí a ani jim nedat šanci se vyjádřit. Evropa může vytvářet ekonomická polečenství i bez politické unie.

Bordó Vídeň Hauptstadt  | 16. 04. 2010 19:53

Když už jsme zabrousili do historie, z mého pohledu byla největší blbost rozpad Rakouska-Uherska. Měli jsme chtít tvrdě autonomii, ale ne rozpad. Kdyby se Rakousko-Uhersko nerozpadlo, tak by neměl Hitler důvod začít druhou světovou zrovna u nás a komunisti by asi neudělali únorový puč. A poslední rakouský císař nám autonomii slíbil. Kde jsme mohli už být, kdyby se Rakousko-Uhersko nerozpadlo. Za hrdost se platí. A zaplatili jsme dost draze a stejně nad námi Rakušáci ohrnují nos. Kdyby jsme s nima byli v jednom státě, tak bychom možná dnes ohrnovali nos nad nima, protože hlavní průmyslový potenciál byl u nás. Teď jsme díky Rusům v prdeli, protože ty u nás zastavili vědeckotechnický rozvoj minimálně třicet let a to se hodně těžko dohání. Ohledně Lisabonské smlouvy. Máme tady známé velmoci jako je USA a Rusko, teď Čínu a Indii. Evropa nemá jinou šanci než se zfederalizovat, aby přežila. Ale to nadutci a hrdopychovi Klausovi nedocvakává.

MUDr Jiří Kilian Náš prezident  | 16. 04. 2010 18:59

Nevím, kde jste našel známky mého obdivu Klause. Já nejsem z těch, kteří někohoo obdivují a někoho zatracují. Také vnímám různost názorů jiných a neříkám nic, než aby si lidé naslouchali a snažili se vcítit do myšlwení mluvících. Nemyslím si, že Klaus schvaluje násilné vystěhování národů. Ale hlavně si nemyslím, že jsme ti, kteří mohou odsoudit to vše, co se kolem té věci dělo, ať již obsazení, protektorát či následné odvety. Obecně to bylo vše špatně a někdo to začal, že. Lisabonská smlouva nemá oporu v mínění lidí a mít by ji měla. Jde o zásadní rozhodnutí a to je věc, která zasluhuje referendum. Rozporuplnost osoby Benešovy na to nemá pražádný vliv. Co štěstí na presidenty se týče, řekl bych že to není to nejhorší. Vládnout jsme si od Velkomoravské říše nikdy neuměli a samostatnost neužili. To z historie. Pod císařem pánem hůře než po něm možná nebylo, já bych dnes raději pod Vídní než pod Prahou :-))

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné