Přejít na obsah

Jurásková: Dbejme o své zdraví

zpět
25.2.2010
Daniela Jurásková
zvětšitDaniela JuráskováZdroj: www.mzcr.cz

Daniela Jurásková | Zdroj: www.mzcr.cz

 

Českou populaci je nutno posunout k tomu, aby se začala o sebe více starat a chodila na preventivní prohlídky.

Prohlásila to ve středu v Brně ministryně zdravotnictví Dana Jurásková před zahájením odborné konference o systému organizace zdravotní péče v oblasti onkologie, pořádané resortem zdravotnictví, Českou onkologickou společností (ČOS) a dalšími odbornými lékařskými společnostmi.

Předseda ČOS Jiří Vorlíček novináře upozornil, že i v blízké budoucnosti musíme očekávat růst počtu onkologických pacientů a růst nákladů vynakládaných na tuto péči. „V současné době žije v Česku téměř 400 000 pacientů, kteří mají nebo měli zhoubný nádor,“ sdělil.

Podle prvního náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra je pokrok v léčbě nádorových onemocnění v ČR za poslední tři roky obrovský. V roce 2008 byl třinácti pracovištím přiznám status komplexního onkologického centra, jejich síť pokrývá celé území České republiky a má potřebné předpoklady k zajištění rovnoměrné dostupnosti nejnákladnější terapie.

„Vytvoření center zjednodušilo čerpání peněz z evropských zdrojů,“ připomněl Šnajdr. Na odborné konferenci se debatovalo mj. na téma, že česká populace patří k onkologicky nejzatíženějším na světě, ročně je u nás diagnostikováno přes 70 000 pacientů se zhoubnými novotvary a více než 27 000 z nich na tato onemocnění zemře.


Komentovat článek: Jurásková: Dbejme o své zdraví

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Jurásková: Dbejme o své zdraví

Komentáře

dalších 6 komentářů
Jiří Antonín Votýpka Nevím co mám dělat!  | 27. 02. 2010 09:30

Máte pravdu.A nakonec entanázii a tu bych ovšem měl předem zaplatit sse zvýšeným DPH. Škoda že není středověk, odměnil bych Vás za tu radu zcela jinak.

lékař5 Ad Šnajdr  | 25. 02. 2010 18:01

„Vytvoření center zjednodušilo čerpání peněz z evropských zdrojů,“ (viz text). A přiblížilo zasvěceným a chovným na ministerstvu a fakultkách finanční zajištění a soukromé benefity do budoucna. Pane bakaláři Šnajdře, ani vám laik- pacient nerozumí. Odborník žasne. Hele, řekněte nám, kdo se bude starat o těch cca 90%, kteří jsou posíláni z center "ad spád" s maximalistickou medikací a doporučením zajištění základní péče sektorového lékaře v místě bydliště ! Na "sektorech" (jak mě to slovo irrituje!) nemáme grantové balíky pro léčbu subsubsubklinických jednotek (palec u pravé nohy, malík u levé nohy aj.) z "center" fakultních nemocnic. A limitem pro preskribci je rok 2008 ! Virgulí točit neumím a dlaně nepřikládám. Nepotřebuji radu posledního vohnouta z ambulance "centra pro... " s nedoschlým diplomem, že mám ošetřit/léčit/hospitalizovat a podat lék XY v dávce Z a potom objednat na kontrolu do "ambulance centra pro...", aby mi zase poradil někdo jiný. Běžte, běžte do pr.ele, i s těma vašima hnidousama !

Kony Nevím co mám dělat!  | 25. 02. 2010 15:11

Bonifikoval bych Vás nějakým glejtem,že jste nezatěžoval zdravotní pojišťovny.Současně bych Vás penalizoval citelným navýšením Vašeho pojistného se snížením úhrady a spektra onemocnění,jako trest,že jste nenavštěvoval lékaře.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné