Jurásková: Do konce roku bude mít ČR asi 200.000 dávek vakcín

Dana Jurásková

Do konce roku by mělo do České republiky dorazit přibližně 200.000 dávek pandemické vakcíny proti prasečí chřipce. K 95.000 dávek, které firma v nejbližších dnech dodá do českých skladů, by mělo přibýt dalších asi 100.000 dávek.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková to po zasedání vlády řekla novinářům. Kabinet objednal milion dávek. Očkovat se mělo původně už v polovině října, dodávky se ale zpozdily. Očkování začne asi až příští týden.

Česká lékařská komora vidí zpoždění dodávky jako zásadní problém. Lékaři se obávají toho, že než vakcíny do Česka dorazí, může naplno propuknout chřipková epidemie, takže už nebude možné očkovat.

„V této chvíli je k dispozici kumulovaně 95.000 dávek, které budou přivezeny do ČR do skladu, kde budou připravovány k další distribuci,“ řekla ministryně.

Přibližně 45.000 až 50.000 dávek dostanou přímo praktičtí lékaři, kteří jimi budou očkovat chronicky nemocné. Další dávky dostanou vakcinační centra, v nich se budou očkovat zejména dialyzovaní pacienti a těhotné ženy. V první vlně očkování dostanou vakcínu také někteří lékaři.

„Do konce roku přivezeme další dávku vakcín, já nebudu teď říkat, jaký bude objem, my teď od výrobce dostáváme stále nová upřesněná čísla, zatím neřeknu objem, předpokládám kolem 100.000 dávek, ale budu to vědět, až se bude termín blížit,“ dodala ministryně.

Zpoždění vzniklo tím, že GSK vyrábí vakcínu na vaječných kulturách. Konkurenční Baxter vyrábí vakcíny moderní technologií, kde tyto vlivy nejsou.

Někteří odborníci soudí, že Česko mělo dát přednost vakcíně firmy Baxter také proto, že neobsahuje žádné přídavné látky. Nehrozí z ní tedy žádné alergické reakce, na rozdíl od vakcín ostatních firem. Ty však ujišťují, že jejich vakcíny jsou bezpečné.

Stát s druhou firmou podle její mediální zástupkyně Jany Čechové zatím nejednal o případné spolupráci. Čechová ČTK řekla, že firma již pro svou vakcínu získala evropskou registraci.

Pokud by od vlády dostala nabídku dodávat vakcínu pro ČR, bylo by vše věcí dalšího jednání. „Žádná taková poptávka ze strany českého státu nepřišla a ve své podstatě, až přijde, tak ji společnost Baxter bude řešit,“ uvedla Čechová.

Podotkla, že firma má uzavřené kontrakty s dalšími státy a je pro ni směrodatné, aby tyto závazky plnila. Její výrobní kapacity jsou přitom omezené.

Ministryně po jednání vlády novináře seznámila s nižšími počty dodávek, než které plánoval výrobce. Mediální zástupkyně firmy GSK Eva Šebestová minulý týden uvedla, že vyrobena je už desetina objednaného milionu dávek.

První dodávka ve výši 141.000 dávek dorazí do ČR po 23. listopadu a dalších 191.000 dávek po 28. prosinci.

Dnes již není jasné, kolik přesně lidí v ČR trpí prasečí chřipkou. Hlavní hygienik Michael Vít podle ministryně už začátkem listopadu zrušil povinné vyšetřování všech pacientů s podezřením na chřipku.

Nyní se už prověřují pouze závažné případy. ČR se však podle ní stále pohybuje pod bodem celostátní epidemie. V ČR zatím zemřeli tři lidé s virem prasečí chřipky.

Ohodnoťte tento článek!