Přejít na obsah

Jurásková: Do konce roku bude mít ČR asi 200.000 dávek vakcín

zpět
18.11.2009
Daniela Jurásková
zvětšitDaniela JuráskováZdroj: www.mzcr.cz

Daniela Jurásková | Zdroj: www.mzcr.cz

 

Do konce roku by mělo do České republiky dorazit přibližně 200.000 dávek pandemické vakcíny proti prasečí chřipce. K 95.000 dávek, které firma v nejbližších dnech dodá do českých skladů, by mělo přibýt dalších asi 100.000 dávek.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková to po zasedání vlády řekla novinářům. Kabinet objednal milion dávek. Očkovat se mělo původně už v polovině října, dodávky se ale zpozdily. Očkování začne asi až příští týden.

Česká lékařská komora vidí zpoždění dodávky jako zásadní problém. Lékaři se obávají toho, že než vakcíny do Česka dorazí, může naplno propuknout chřipková epidemie, takže už nebude možné očkovat.

„V této chvíli je k dispozici kumulovaně 95.000 dávek, které budou přivezeny do ČR do skladu, kde budou připravovány k další distribuci,“ řekla ministryně.

Přibližně 45.000 až 50.000 dávek dostanou přímo praktičtí lékaři, kteří jimi budou očkovat chronicky nemocné. Další dávky dostanou vakcinační centra, v nich se budou očkovat zejména dialyzovaní pacienti a těhotné ženy. V první vlně očkování dostanou vakcínu také někteří lékaři.

„Do konce roku přivezeme další dávku vakcín, já nebudu teď říkat, jaký bude objem, my teď od výrobce dostáváme stále nová upřesněná čísla, zatím neřeknu objem, předpokládám kolem 100.000 dávek, ale budu to vědět, až se bude termín blížit,“ dodala ministryně.

Zpoždění vzniklo tím, že GSK vyrábí vakcínu na vaječných kulturách. Konkurenční Baxter vyrábí vakcíny moderní technologií, kde tyto vlivy nejsou.

Někteří odborníci soudí, že Česko mělo dát přednost vakcíně firmy Baxter také proto, že neobsahuje žádné přídavné látky. Nehrozí z ní tedy žádné alergické reakce, na rozdíl od vakcín ostatních firem. Ty však ujišťují, že jejich vakcíny jsou bezpečné.

Stát s druhou firmou podle její mediální zástupkyně Jany Čechové zatím nejednal o případné spolupráci. Čechová ČTK řekla, že firma již pro svou vakcínu získala evropskou registraci.

Pokud by od vlády dostala nabídku dodávat vakcínu pro ČR, bylo by vše věcí dalšího jednání. „Žádná taková poptávka ze strany českého státu nepřišla a ve své podstatě, až přijde, tak ji společnost Baxter bude řešit,“ uvedla Čechová.

Podotkla, že firma má uzavřené kontrakty s dalšími státy a je pro ni směrodatné, aby tyto závazky plnila. Její výrobní kapacity jsou přitom omezené.

Ministryně po jednání vlády novináře seznámila s nižšími počty dodávek, než které plánoval výrobce. Mediální zástupkyně firmy GSK Eva Šebestová minulý týden uvedla, že vyrobena je už desetina objednaného milionu dávek.

První dodávka ve výši 141.000 dávek dorazí do ČR po 23. listopadu a dalších 191.000 dávek po 28. prosinci.

Dnes již není jasné, kolik přesně lidí v ČR trpí prasečí chřipkou. Hlavní hygienik Michael Vít podle ministryně už začátkem listopadu zrušil povinné vyšetřování všech pacientů s podezřením na chřipku.

Nyní se už prověřují pouze závažné případy. ČR se však podle ní stále pohybuje pod bodem celostátní epidemie. V ČR zatím zemřeli tři lidé s virem prasečí chřipky.


Komentovat článek: Jurásková: Do konce roku bude mít ČR asi 200.00…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Jurásková: Do konce roku bude mít ČR asi 200.00…

Komentáře

dalších 6 komentářů
Lenka Šepsová, PL v pokynech  | 18. 11. 2009 20:47

V pokynech M Zd stojí,že prakt. lékaři budou vykazovat očkování kodem výkonu 02130 a dg.Z252.. Aktuální říjnový číselník 720 neobsahuje tento kód.Poslední decennální revize MNK neobsahuje tuto dg.-pouze Z25O- očkování na parotitdu, Z251- influenza a Z258-jiné určené virové nemoci. Seznam poslala pouze VoZP.Jiné poj. zatím ne. Podpis informovaného souhlasu- je nutné u každého očkovance kvůli právní ochraně,ačkoliv,pokud budou komplikace, odnese to zařízení,které látku podalo.Nedovedu si technicky v normálním provozu ordinace představit,že budeme zvát na vlastní náklady / stojí to v pokynu Mz/ očkovance, dávat jim podepsat inf.souhlas,po kterém půlka odmítne se nechat naočkovat a pak zbytek vakcíny,která s emusí do určité doby po otevření aplikovat, vylévat do toaletního hajzlíku.Dát jim informovaný souhlas předem to dost dobře nejde- těch telefonátů,už t o slyším a bez osobního kontaktu to dost dobře nelze.Část pacientů-to je nechci dehonestovat,ale praktikuji v terénu již více než 25 let- má problém s analýzou jednoduché věty,že mám dovolenou a že zástup je tam a tam od kdy do kdy Prokousat se půlkou stránky je nadlidské.Možná,že by to měl vhodnou formou ukázat v Růžové zahradě nebo podobné kravině na NOvě,aby pochopení bylo hladší. Bývalo zvykem,že se očkování zastavovalo v době,kdy byl izolován virus chřipky a bylo jasno,že začíná epidemie. Nyní není ještě ani očkování vyhlášeno. Prostě se to logisticky zvrtlo.Knoflík byl špatně zapnut od začátku-alespoń mně se to tak jeví, a te´d už se nedá mnoho napravit.

člověk připravenost ?, i na doplácení antivirotik, testů, pro občany - mají vůbec nějakou volbu ?  | 18. 11. 2009 16:16

Jak léčit lidi s už mexickou chřipkou, když se nezjistí že jí mají/neprověřuje se to/. Je jim umožněno vůbec nechat si udělat testy na vlastní náklady a případně při horšícím se zdravotním stavu předepsat včas /na vlastní náklady/antivirový lék Tamiflu ? Nebo např. takové CRP v ordinaci a na počkání ?

Petr doporučení ODS  | 18. 11. 2009 15:20

Přednostně budou očkováni důchodci, aby brzo chcípli

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné