Přejít na obsah

Jurásková má rozhodnout spor mezi lékárnami a lékovým ústavem

zpět
7.5.2010
lékárna
zvětšitlékárnaZdroj: media.cnbc.com

lékárna | Zdroj: media.cnbc.com

 

Ministerstvo zdravotnictví má podle ochránců soukromí rozhodnout spor mezi lékárnami a lékovým ústavem. Mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Hana Štěpánková ČTK sdělila, že požádali ministryni Danu Juráskovou o výklad pokynu, který upravuje hlášení lékáren o lécích vydaných na recept.

Lékárníkům vadí, že tak lze sledovat, jaký lék a v jakém množství vydali. Jurásková ČTK řekla, že žádost zatím neobdržela. Až se tak stane, vyjádří se.

V Česku nechce zhruba 1000 z 2600 lékáren a výdejen odhalit konkrétní údaje o lécích vydaných na recept. Prvních sedm lékáren dostalo od Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) pokutu. Většina se hned odvolala.

„Já mám informace, že SÚKL již upravil své postupy v souladu s výhradou ÚOOÚ, co se týká dat pacientů. Podrobné informace nemám, ale jakmile žádost úřadu přijde, jsem připravena odpovědět,“ uvedla ministryně.

Mluvčí SÚKL Veronika Petláková ČTK řekla, že v novém pokynu již nepožadují rodná čísla pacientů, jimž byl vydán lék na recept. O dalších možných problémech neví. Původní výtka lékáren byla podle ní jen na uvádění rodných čísel pacientů, a na tu SÚKL reagoval. Česká lékárnická komora trvá přesto na tom, že budovaná databáze receptů nelegální.

Každá z pokutovaných lékáren má zaplatit kolem 100.000 korun. Podle Petlákové nešlo jen o hlášení dat, pochybení bylo víc. Uvedla, že rozhodnutí o pokutách není pravomocné, lékárny mohou vše ještě vysvětlit.

Spor lékárníků s lékovým ústavem začal před dvěma roky. Nejprve se řešilo, zda mají lékárny poskytovat osobní data pacientů. Nyní zase lékárnám vadí, že mají posílat konkrétní údaje o lékárníkovi a předepisujícím lékaři. K tomu si lékárny vyžádaly nové stanovisko ÚOOÚ.

„Investovalo se 100.000 korun na něco, co není v zákoně a pacienti z toho nic nemají,“ tvrdí prezident lékárníků Stanislav Havlíček. Plánovaný lékový záznam pacienta, v němž by lidé našli přehled svých léků, zatím nefunguje. Podle komory by bylo lepší další peníze do systému nedávat.

SÚKL však trvá na výhodnosti centrálního úložiště. Umožňuje například zjistit padělky v lékárnách, sledovat nežádoucí účinky léčiv a závady v jakosti léků. Pacienti si na webu SÚKL najdou vše o svém léku, jeho vedlejších účincích a nově i přesné údaje o výši doplatků v lékárnách.


Komentovat článek: Jurásková má rozhodnout spor mezi lékárnami a…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Jurásková má rozhodnout spor mezi lékárnami a…

Komentáře

další 4 komentáře
Baalamut skoro to vypadá  | 7. 05. 2010 14:59

že někdo doveze do čr kamion falešnýho paralenu, aby byl konečně důvod k špiclování. škoda že neřeší to, co skutečně mají řešit.

J.S. lékárnice Výmluvy SÚKLu  | 7. 05. 2010 13:54

Posílala jsem na ÚOOÚ prosbu o radu, který úřad mám poslechnout - zda mi v případě uposlechnutí výzev SÚKLu k předávání dat hrozí postih ze strany ÚOOÚ........ Obdržela jsem písemnou odpověď z 27.dubna, ze které jsem vyrozuměla, že 1 )by hrozit mohl 2) ÚOOÚ se obrátí na MZd s žádostí o výklad zákona, nikoli rozhodnutí sporu cituji : "předseda ÚOOÚ přijal dílčí rozhodnutí v tom směru, že se obrátí přímo na MZd o výklad příslušných ustanovení zákona o léčivech a vysvětlení postupu SÚKLu, neboˇzákladní přístupy týkající se práv a povnností pro zpracování osobních údajů pacientů je nutné aplikovat i na osobní údaje lékárníků a lékařů "

a Jak to asi dopadne?  | 7. 05. 2010 13:13

Ministerstvo má rozhodnout spor mezi státním úřadem, který je mu přímo podřízen, a jiným subjektem? (Lhostejno, jde-li v tomto případě o lékárníky či kohokoli jiného.) Tak to jsem teda zvědav...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné