Přejít na obsah

Jurásková předloží vládě program výzkumu a vývoje

zpět
13.7.2009

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková dnes předloží vládě resortní program výzkumu a vývoje do roku 2015. Vymezuje v něm podmínky pro vyhlášení veřejných soutěží tím, že stanoví požadavky na pracoviště uchazečů a výzkumné priority. ČTK to sdělil David Přinesdom z tiskového oddělení ministerstva...

„Materiál přináší zásadní změny ve způsobu poskytování účelové podpory a s tím úzce související hodnocení žádostí o její poskytnutí,“ uvedl.

Fakultní nemocnice a další výzkumné organizace jako Endokrinologický ústav, Ústav pro péči o matku a dítě nebo Institut klinické a experimentální medicíny budou nadále dostávat podporu ve výši 100 procent. Ostatní subjekty se statutem malých a středních podniků dostanou maximálně 80 procent.

Zjednoduší se a zkrátí lhůty potřebné pro vyhodnocení žádostí přijatých do soutěže. Po schválení resortního programu požádá ministerstvo Radu pro výzkum a vývoj o převedení finančních prostředků pro veřejnou soutěž vyhlašovanou na rok 2010.

Resortní program vychází z koncepce aplikovaného zdravotnického výzkumu, kterou vláda schválila před měsícem. Podle ní se zdravotnický výzkum zaměří na nemoci srdce a cév, rakovinu a další nemoci, které jsou častou příčinou úmrtí obyvatel ČR. Vyjde z aktuálního stavu populace a soustředí se i na zdravotní stav etnických menšin, seniorů a sociálně nejslabších skupin.

Koncepce podporuje uplatnění mladých vědců a lepší využití výsledků výzkumu v diagnostice, léčbě a prevenci nemocí.

Národní standardy odborné zdravotní péče nahradí dosud rozdílné přístupy a vytvoří předpoklady k přímému využití výzkumu při tvorbě standardů péče.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Jurásková předloží vládě program výzkumu a…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Jurásková předloží vládě program výzkumu a…

Komentáře

dalších 8 komentářů
JAV Omlouvám mnohé překlepy,  | 14. 07. 2009 12:44

důvodem je malý monitor,špatný zrak,spěch a možná že již věk. Ten rok 1915 máme již za sebou, tak si tam dosaďte 2015. Děkuji za pochopení.Nakonec reaguji na čtenáře v ribrice pod příspěvkem. Přechodná vláda měla být opravdu úřednická, správní a ne "dvoj nitková" loutka. Myslím si, že po opakovaných zkušenostech by na to měli reagovat politologové, soudci a zákonodárci a znemožnit stav obou stran "já nic já muzikant" když se pak bude hledat vinník za špatná rozhodnutí této letní vlády.

BLB Re:Úloha provizorní letní vlády?  | 14. 07. 2009 11:56

Až tak bych se nebál. Vždyť jde o jakousi tajnou vládu koalice ODS a ČSSD.

Jiri Antonín Votýpka Úloha provizorní letní vlády?  | 14. 07. 2009 07:59

Nedovedu pochopit proč provizorní smluvní vláda vytváří zásadní koncepce a výhledy do roku 1915 v takových zmatkových oborech jako je zdravotnictví, bytová politika,energetika a doprava? Když někoho požádáme například aby počkal na chvíli v krámě, až vykonám svoji potřebu,nikdo nepředpokládá, že během té krátké doby bude krám prodán! Ví vůbec ta provizorní vláda co může a nemůže dělat.Mě se zdá, že se rychle zabydlela a asi už nikoho jiného k vládě nepustí. Nemáte taky takový dojem?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné