Přejít na obsah

Jurásková vyzvala lékaře, ať očkují děti proti pneumokoku

zpět
11.1.2010
miminko, porod, dítě
zvětšitmiminko, porod, dítěZdroj: www.palliserhealth.ca

miminko, porod, dítě | Zdroj: www.palliserhealth.ca

 

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková dnes vyzvala lékaře, ať očkují děti do jednoho roku věku proti pneumokoku. Peníze od zdravotních pojišťoven dostanou.

Rodiče mohou od 1. ledna nechat zdarma očkovat dítě, někteří lékaři však s tím zatím nezačali. Tvrdí, že musejí na vakcínu sami doplácet. Podle ministerstva to není pravda. Peníze od pojišťovny podle něj dostanou dřív, než je splatná jejich objednávka u distributora.

Až do konce loňského roku kupovali rodiče vakcínu v lékárně sami na recept a museli pak jít s dítětem na očkování. Nyní mají dostat děti očkovací látku včetně aplikace přímo v ordinaci svého lékaře.

„Nový systém je pohodlnější a bezpečnější pro pacienta,“ řekl první náměstek ministryně Marek Šnajdr. Když rodiče sami vakcínu vyzvedávali, nebyly zaručeny správné teplotní podmínky pro její uchovávání. Tratit prý nebudou ani lékaři.

Objednají látku u distributora, zaplatit mu musejí do 90 dnů. Od zdravotní pojišťovny mají dostat zaplaceno do 30 dnů. „Lékaři dostanou dříve zaplaceno od pojišťovny, než musí (vakcínu) sami hradit,“ uvedl Šnajdr.

Vakcína se podává v několika dávkách. Původně platili rodiče za celé očkování 6000 až 8000 korun, ministerstvo vyjednalo o třetinu nižší cenu. Znamená to, že na očkování ušetří i rodiče dětí, na něž se bezplatné očkování nevztahuje.

Ročně budou vydávat zdravotní pojišťovny na toto očkování asi 250 až 300 milionů korun. Třetinovým snížením ceny jim vznikne úspora 130 milionů korun.

Pneumokokové infekce patří mezi nejčastější i nejzávažnější onemocnění dětí, jimž lze očkováním předcházet. Způsobují záněty mozkových blan, bakteriální otravy, zápaly plic či akutní záněty středního ucha. Nejčastěji onemocní děti do jednoho roku věku.

Asi 11 procent malých dětí se zánětem mozkových blan na něj umírá, upozornil předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Celoplošné očkování proti pneumokokům plně hrazené z pojištění odsouhlasili čeští zákonodárci v říjnu. Dosud rodiče platili za jednu dávku asi 1700 korun, u nejmenších dětí jsou potřeba čtyři dávky. Očkováním dětí se částečně ochrání i dospělá populace, nákaza se nebude tolik šířit.

Plně hrazené očkování se týká dětí, u nichž se zahájí mezi třetím a pátým měsícem a do sedmého měsíce dostanou tři dávky. Dávky se aplikují přibližně po měsíci. Zdarma je pak i přeočkování ve dvou letech.

Některé rizikové skupiny dětí se očkují proti pneumokokům až do pěti let věku povinně. Řádově se to týká 4000 dětí ročně. Jsou to děti s porodní hmotností pod 1500 gramů či vážnými vrozenými poruchami imunity.


Autoři

ČTK

Komentovat článek: Jurásková vyzvala lékaře, ať očkují děti proti…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Jurásková vyzvala lékaře, ať očkují děti proti…

Komentáře

dalších 22 komentářů
M.Truelle sliby se slibují...  | 12. 01. 2010 17:42

Vyjádření VZP ke způsobu vykazování očkování v roce 2010 Vážená paní doktorko, vážený pane doktore, z pověření MUDr. Pokorného sděluji, že s Vaším návrhem Metodického pokynu o způsobu vykazování a evidence očkování v praxích PLDD od 1.1.2010 souhlasíme. Výkon očkování proti pneumokokovým infekcím 02148 bude hrazen i v případě, že nebude nasmlouván, ve výši odpovídající hodnotě bodu 1,10,- Kč,. VZP ČR dojednala s firmou GLaxoSmithkline, s.r.o. DNC u očkovací látky SYNFLORIX  - kód SUKL 149034 s platností od 1.1.2010 1163,-Kč. Touto cenou pro konečného spotřebitele bude zajištěna plná úhrada očkovací látky.  U očkovací látky Prevenar  - kód SUKL 0027357 bude na základě písemného závazku společnosti Pfizer cena pro konečného spotřebitele ve výši 1163,- Kč. Touto cenou pro konečného spotřebitele bude rovněž zajištěna plná úhrada očkovací látky. Obě očkovací látky budou uvedeny v externím číselníku LEKY VZP ČR od 1. ledna 2010. Vykazování a úhrada očkovacích látek jako ZULP je jediným možným způsobem, nelze proplatit očkovací látku předepsanou na recept. Takto byly informovány KP VZP ČR, které obratem budou všemi možnými způsoby informovat naše smluvní partnery – PLDD. S přáním krásných vánoc a hodně zdraví a pohody i dobré spolupráce  v příštím roce JUDr. Marie Jindrová Odbor úhrady zdravotní péče VZP ČR

lékař5 sliby se slibují...  | 12. 01. 2010 16:09

Paní ministryně může vyzývat i prosit zároveň, ubezpečovat a třeba se i zaručit vlastní kacabajkou. Od toho je, bohužel, paní ministryně, aby svoje výzvy a záruky ke svému rezortu jasně definovala příslušnou právní normou. A to dosud neudělala. SÚKL nekonal, ZP se řídí dosud platnou vyhláškou MZ ČR a lékařům nezaplatí nic, co by bylo nad nebo chlup mimo tuto normu. Škoda, no. Dokud se nakládá, valník stojí. Až bude změna, popojedem, bratře Žižko!

katango Na i-děsu  | 12. 01. 2010 08:29

je od včerejšího večera zpráva,že vakcínu ze zdravotního pojištění platiti nelze kvůli chybě SÚKL,který nezahájil správní řízení.Potvrzuje to i chef lékárenské komory.Jestli je to pravda,nechť paní ministryně zaplatí PLDD.,kteří se spolehli na její sliby,peníze za vydané vakcíny z vlastní kapsy.Ale ono to jistě nepůjde,uřčitě má nějakou hypotéku.......

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné