Justice chybovala při uvalení vazby na stíhaného lékaře

Lékař stíhaný za obchodování s onkologickými léky strávil půl roku ve vazbě na základě nezákonného rozhodnutí. Ústavní soud (ÚS) včera vyhověl jeho stížnosti a vazební rozhodnutí zrušil.

Muž se mezitím dostal na svobodu na kauci 1,5 milionu korun. Jeho právní zástupce Jiří Ježek novinářům řekl, že bude žádat vrácení kauce. V úvahu připadá také odškodnění. „Samozřejmě to s klientem ještě zvážíme,“ uvedl Ježek.

Lékař z Moravskoslezského kraje je stíhaný konkrétně pro podezření ze zpronevěry. Podle vyšetřovatelů si nechával část léčiv, která objednal pro své pacienty. Pak léky předával dalším spoluobviněným, kteří je zřejmě prodávali. Zdravotním pojišťovnám tak údajně vznikla škoda přes tři miliony korun. Případ je v přípravném řízení, obžaloba ještě není podaná.

Po lékařově zadržení podalo státní zastupitelství návrh na uvalení vazby. Samosoudce Okresního soudu v Ostravě jej nechal pustit na svobodu, důvody pro vazbu nepokládal za dostatečné. O několik měsíců později žalobci podali další návrh, tentokrát na zákaz vycestování, opět neúspěšně.

O den později se lékař znovu dostavil na policii k výslechu, znovu jej zadrželi a státní zastupitelství podalo další návrh na vazbu s tím, že se situace zásadně změnila. Policie totiž dostala od anonyma informaci, že lékař plánuje odletět do Karibiku. Tentokrát už jiná soudkyně okresního soudu návrhu vyhověla.

„Podle Ústavního soudu nelze připustit, aby bez důkladného odůvodnění dva dny po zamítnutí uložení jednoznačně mírnějšího zásahu do základních práv byl proveden zásah daleko výraznější, plnící stejný účel,“ uvedl soudce zpravodaj Jan Filip.

Muž zůstal ve vazbě i poté, co mu zpáteční letenka do Kostariky propadla. Důvodnost dalšího trvání vazby justice nedokázala podložit novými důkazy. Ani kauce pro lékaře nakonec nepředstavovala jednoduché řešení. Měl obstavené účty, musel si na kauci půjčit.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!