Přejít na obsah

K lékařské praxi se už nikdy nevrátím

zpět
14.1.2009

Nejznámější ministr zdravotnictví a Brňan Tomáš Julínek musí příští pátek odstoupit ze své funkce. V pondělí jej odvolal předseda vlády Mirek Topolánek a včera se rozloučil s novináři. Přestože Julínek většinu svého života pracoval jako lékař, už se ke svému povolání nikdy vracet nechce. Neplánuje zatím ani návrat do rodného Brna...

Čekal jste, že vás premiér Topolánek z funkce ministra zdravotnictví nakonec odvolá?

Neměl jsem prostor o tom s panem premiérem nějak mluvit. Podle mě si ale premiér myslí, že jsme na ministerstvu odvedli dobrou práci. Nechal se pouze strhnout k „sexy“ změně vlády. Z osobního hlediska to hodnotit nechci. Věřím, že bude čas, abychom si to společně vyříkali z očí do očí.

Víte proč vás premiér odvolal?

Důvod svého odvolání jsem se nedozvěděl.

Přemýšlíte nad tím, že byste se vrátil zpět do Brna, odkud pocházíte?

Přestože už od příštího týdne nebudu ministrem zdravotnictví, jsem stále senátorem za Brno. Tomuto postu se budu věnovat, dokud mandát v senátu potrvá.A díky tomu se konečně mohu zaměřit i na dění v Brně.K lékařské praxi se už ale nikdy nevrátím.

Jak hodnotíte svou dvou letou práci na postu ministra zdravotnictví?

Byla to úžasná práce, která nás těšila. Pracovali jsme celou tu dobu s mladými lidmi, což bylo inspirující. Myslím si, že jsem dokázali přednést ucelený návrh reformy, který se blížil holandskému systému zdravotnictví. Ato je, jak známo, nejlepší na světě.

Myslíte si, že s vaším odvoláním z funkce ministra padne i zavedení regulačních poplatků?

Mé odvolání na to nemá vůbec žádný vliv. Senátoři, který o tom budou rozhodovat, si stojí za svým. Plánuji, že jim ještě vysvětlím, co poplatky znamenají pro naše zdravotnictví., jaké to bude s nimi a bez nich. Věřím, že pak regulační poplatky senátoři podpoří.

Neprohrály poplatky ve zdravotnictví ODS volby?

Ať si říká kdo chce co chce. Nemuseli jsme péči regulovat. Poplatky ale přinesly vyšší solidaritu a lepší dostupnost lékařské péče.

Skončí reforma zdravotnictví, když odstoupíte?

Reforma zdravotnictví je téma, které z politické scény jen takto nezmizí. Sice by si to všichni přáli, ale nestane se to. Spousta politiků si myslí, že je dobré schovat zdravotnictví pod koberec, dřív nebo později jim ale dojde, že se něco musí udělat. Moje odvolání nesmí být signálem toho, že se poctivá práce v politice nevyplácí.

Jak to myslíte?

Považuji své odvolání v tuto chvíli za nepromyšlené. Finanční krize bude totiž české zdravotnictví silně ovlivňovat. Můžeme se dostat dokonce i do minusu pět miliard korun. Nedokáži ani říct, jestli ODS bude v mé reformě pokračovat nebo ne.

Nela Maťašeje, Regionáloní deník


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Regionální deník

Komentovat článek: K lékařské praxi se už nikdy nevrátím

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku K lékařské praxi se už nikdy nevrátím

Komentáře

dalších 108 komentářů
A.Hladký Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:JEDNO Z MÁLA DOBRÝCH ROZHODNUTÍ  | 16. 01. 2009 15:30

"Ano, pro doktory u nas tohle jeste neskoncilo." - kéž byste měl pravdu, já se obávám, že i pro doktory i pro pacienty tahle MOŽNOST NÉCO ZMĚNIT nadlouho skončila. A podíleli se na ní i ti, kteří zaslepeni svou snahou po spoluúčasti za každou cenu ji nadlouho znemožnili nesmyslným vydáváním regulačních poplatků za počátek spoluúčasti. A znemožnili i ten pokus o regulaci zneužívání či nadužívání péče, nechápajíce, že tím ubližují sami sobě. Ono totiž představa, že pokud bude celkově nárůst počtu vyšetření či ošetření, přibude i peněz pro lékaře. Ale smůla, pytel se nezvětší, peněz nepřibude, jen se zmenší cena jednotky. A vice versa (za určitých podmínek).

A.Hladký Re:Pro rufa a pripadne dalsi II.  | 16. 01. 2009 15:19

"vejdeme či nevejdeme" - jen tak naokraj - a nemocnice by se taky měla vejít-nevejít, tedy že by si pacient hospitalizaci, operaci etc. taky zaplatil a pak šel na ZP, aby mu (část) proplatila? Nebo to berete jako Rath - nemocnice musejí být neziskové, ale ambulance ani náhodou?

A.Hladký Re:Re:aby měly poplatky regulační funkci  | 16. 01. 2009 01:20

Imho smyslem reformy nebylo omezit dostupnost péče (zvýšením její ceny), nýbrž omezit plýtvání a zneužívání něčeho zadarmového. Tak trochu jako pětikoruna do vozíku u supermarketu - není to tisícovka, kterou někdo u sebe nemá a do obchodu by nemohl, ale kvůli té pětikoruně nenecháte vozík stát u auta a vrátíte ho (tedy jsem ochoten věřit, že Vy byste ho vrátil i bez té pětikoruny)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné