Přejít na obsah

K operaci chci primáře! Ano, ovšem za patnáct tisíc

zpět
15.6.2012
Ilustrační foto; operace, nástroje
zvětšitIlustrační foto; operace, nástroje
Autor: Shutterstock

Ilustrační foto; operace, nástroje | Autor: Shutterstock

 

Je to kontroverzní rozhodnutí, ale osobně ho považuji za správné. Je třeba odstranit stínovou ekonomiku, i když se to řadě lékařů nelíbí," říká k problematice možných příplatků za výkony konkrétních lékařů Roman Prymula, ředitel hradecké fakultní nemocnice.

Čeká vás operace? Chcete si vybrat lékaře, který vám zákrok provede? Chcete toho nejlepšího, primáře, specialistu?

Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo, že to nebude problém – jen si bude třeba připlatit. Tuto možnost dostanou i pacienti v královéhradecké fakultní nemocnici.

„Je to sice kontroverzní rozhodnutí, ale osobně ho považuji za správné,“ nechal se slyšet ředitel nemocnice Roman Prymula.

Za přednostu či primáře kliniky zaplatí pacient 15 tisíc korun, běžný lékař, kterého si bude přát, „přijde“ na 5 tisíc. Nemocnice mají vytvořit vlastní seznamy lékařů – vlastně takové ceníky. Poplatek není povinný, vždy půjde ?o dohodu mezi pacientem, doktorem a nemocnicí.

Operace, při nichž si lidé vyberou svého vysněného doktora, budou zpravidla naplánovány na víkendy, aby nezasahovaly do klasického rozvrhu zákroků.

„Všeobecně se ví, kdo je dobrý operatér a kdo ne. Systém však bude nastaven na kategorie přednosta, primář, kvalifikovaný specialista,“ vysvětluje ředitel Prymula.

Proč se vlastně ministerstvo rozhodlo k tomuto kroku, který kritizuje například Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů? „Je nevýhodný pro chudší pacienty,“ říká.

Ministr Leoš Heger má vysvětlení: Zavedení poplatků má vymýtit korupci, letitý český zvyk, že si člověk může pod rukou sehnat operatéra, jehož si přeje.

Na negativní hlasy z nemocnic proto ministr reaguje až nečekaně příkře. „Lékaři byli zvyklí brát více, než je námi stanovená rozumná hranice, tedy 15 tisíc korun,“ pronesl Leoš Heger, mimochodem bývalý ředitel hradecké „fakultky“.

A právě v jejím současném šéfovi má ministr podporu. Také Roman Prymula zastává názor, že je nutné vyhnat ze zdravotnictví zavedené korupční praktiky.

„Je třeba odstranit stínovou ekonomiku, i když se to řadě lékařů nelíbí. Ono je jistě lépe mít příjem přímo a nezdaněn než přes nemocnici a redukován. Toto opatření určitě daný problém nevyřeší úplně, ale je to krok správným směrem,“ prohlásil.


Komentovat článek: K operaci chci primáře! Ano, ovšem za patnáct…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku K operaci chci primáře! Ano, ovšem za patnáct…

Komentáře

další 2 komentáře
filip údiv  | 16. 06. 2012 15:48

Platba za výkon je dobrovolná domluva mezi pacientem a lékařem.Poté si oba vyberou nemocnici,která bude nabízet kvalitní podmínky k tomu výkonu. Nemocnice za své služby dostane zaplaceno (tržní konkurence mezi nemocnicemi výhodné pro pacienta i lékaře to ještě v Hradci i díky Hegerovi nechápou) .Příjem lékař a nemocnice řádně zdaní,pacient například si o cenu výkonu může snížit základ daně či výši zdrav. pojištění a je to. Kolik bude cena výkonu je věcí pouze pacienta a lékaře. Nikdo jiný do toho nemá co mluvit. Zařiď te to pane ministře a minimalizujete úplatky, zlepšíte péči o pacienty, zajistíte kvalitní prostředí pro jejich léčbu a zvýšíte legálně příjem zdravotníků bez nutnosti zvýšit výběr zdrav.pojištění. . To je cíl,který máte v programovém prohlášení své partaje.Tím co jste nařídil jste korupci podpořil

Artík K vánocům jsem ti koupil cholecystektomii u primáře ...  | 15. 06. 2012 22:28

Což takhle zavést přiměřený poplatek za to , aby mě konkrétní lékař neoperoval.Jinak už vidím , jak se sejde v neděli celý operační tým / instrumentářka, anesteziolog se sestrou , asistence a další / , aby v podmínkách souběžně probíhající ústavní pohotovostní služby se všemi peripetiemi provedl náročný , plánovaný operační výkon. Pak budou všichni zúčastnění plesat , že si pan primář přivydělal a oni mají zase jeden víkend v p....i.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné