Přejít na obsah

K prevenci rakoviny čípku byl v ČR distribuován už milion vakcín

zpět
29.1.2016
očkování, vakcinace, injekce
zvětšitočkování, vakcinace, injekceZdroj: Shutterstock

očkování, vakcinace, injekce | Zdroj: Shutterstock

 

K prevenci rakoviny děložního čípku byl v Česku distribuován už milion dávek HPV vakcín. Zdravotní pojišťovny hradí vakcínu třináctiletým dívkám, zájem o ni ale klesá. Očkováno by podle Světové zdravotnické organizace mělo být 80 procent dívek, tuto hranici překročilo Česko naposledy v roce 2012, kdy proočkovanost byla 82,4 procenta.

Za loňský rok se u třináctiletých odhaduje na 62 procent, řekl novinářům onkogynekolog David Cibula z Všeobecné fakultní nemocnice.

S HPV viry, které způsobují rakovinu čípku, se do pěti let od zahájení sexuálních aktivit setká až 80 procent dívek a žen. Rakovina čípku ročně postihne v Česku tisícovku žen, z nich 400 umírá. Na možnosti prevence upozorňuje nyní desátý Evropský týden prevence rakoviny čípku. K dispozici jsou tři vakcíny, v Česku se očkuje od roku 2006.

Dívky a mladé ženy se nejčastěji nakazí mezi 15 až 25 lety. Nákaza se může přenést už při první sexuální zkušenosti, nemusí ani jít o pohlavní styk. Virus se totiž přenáší i dotykem kůže nakaženého partnera na kůži v genitální oblasti.

Zákeřnost onemocnění spočívá v tom, že dlouho nemá žádné příznaky. Nemoc se vyvíjí postupně, nejprve se objeví přednádorové změny, ty lze léčit ambulantně chirurgickým odstraněním zasažené části čípku. Každoročně tuto léčbu podstoupí v Česku 12.000 žen. Zákrok ale zvyšuje pravděpodobnost rizikového těhotenství a předčasného porodu. „Účinnou prevencí je kombinovat pravidelné prohlídky u gynekologa s cytologickým vyšetřením a včasným očkováním,“ doporučil Cibula.


Komentovat článek: K prevenci rakoviny čípku byl v ČR distribuován…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné