Přejít na obsah

K projektu Akord mají výhrady i pediatři

zpět
29.4.2009

Pediatrům se nelíbí projekt Všeobecné zdravotní pojišťovny Akord, tvrdí, že je připraven pro praktické lékaře pro dospělé a požadují specifickou formu projektu. Své připomínky sdružení předalo pojišťovně, ta o nich chce ještě jednat. Již nyní ale připravuje rozšíření tohoto projektu do všech krajů...

Proti projektu Všeobecné zdravotní pojišťovny Akord se stále ozývají výtky mnohých lékařů. Po kritice Sdružení ambulantních specialistů své námitky prezentuje i Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost. Těm vadí, že projekt je koncipován spíše na praktické lékaře pro dospělé, požadují proto specifickou formu. „S panem Vepřekem, který je vlastně duchovním otcem projektu, jsme se dohodli, že projekt je šitý na praktiky pro dospělé a že spolu s ním připravíme jakousi metodiku dětského Akordu, který by byl lékařům nabízen od ledna 2010,“ popsal pro Zdraví.Euro.cz první místopředseda Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost Milan Kudyn.

Pediatrům vadí zejména to, že by je pojišťovna skrze projekt nutila porušovat smluvní podmínky s ostatními pojišťovnami. „V Akordu je zmínka o tom, že pokud se pacient objedná telefonicky, bude do 15 minut ošetřen, ale lékař nemůže odhadnout, kolik mu do čekárny přijde mezitím lidí od jiné pojišťovny. Může tedy nastat situace, že v čekárně bude dřív pacient jiné pojišťovny, ale já budu muset vzít pacienta z projektu Akord a to podle mého názoru není fér,“ doplnil výtky pediatrů Kudyn. Další problém spatřují v tom, že po vyšetření pacienta v projektu by měl praktický lékař zvolit ambulantního specialistu, zavolat mu a pacienta objednat. „Ze zákona je svobodná volba lékaře, pacient stejně může jít kam chce. A z tohoto mám docela obavu. Pojišťovna by si tímto způsobem vyeliminovala určitou strukturu ambulantních specialistů a pro nás není přijatelné, abychom za pojišťovnu vytvářeli síť zdravotnických zařízení té dané specializace, to nám nepřísluší a je to nekolegiální,“ doplnil Kudyn.

VZP přiznává, že o připomínkách pediatrů ví a je připravena o nich jednat. Chystá také rozšíření tohoto projektu pro praktické lékaře pro děti a dorost od července 2009 do všech krajů. Původně podle Kudyna pojišťovna spojovala vstup do projektu Akord s navýšením kapitační platby, která by měla kompenzovat ztrátu peněz z odpuštění regulačních poplatků dětem do 18 let. To už ale nyní neplatí, kompenzace budou probíhat nezávisle na projektu.

msvo, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: K projektu Akord mají výhrady i pediatři

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku K projektu Akord mají výhrady i pediatři

Komentáře

dalších 103 komentářů
Anopheles Re:Re:Re:Re:Re:IZIP a AKORD jsou samozřejmě lumpárny  | 7. 05. 2009 13:18

Moje informace vycházejí z rozborů anamnéz pacientů, kteří ke mně chodí a o kterých zjistím, že jsou konzumenti "superpéče" v MA. Rozepisovat se o tom snad nemusím. Je to sdostatek známo mezi odbornou veřejností. A jinak, také se mi hrubě nelíbí, že 100% těchto tukanů je odchyceno naháněči MA na ulici , nebo někde v Tescu, apod. Je zkrátka sorta tukanů, kteří neumějí přemýšlet dlouhodobě, ale ono se to někomu krátkodobě vyplatí. Takový je už svět. No, uvidíme. V žádném případě nechci být za nějakých 10-15 let klientem nějaké takové MA..... Ahoj.

NeMUDr Re:Re:Re:Re:IZIP a AKORD jsou samozřejmě lumpárny  | 5. 05. 2009 11:44

Hmmm, jaksi mi chybí jedna věc. Pořád je zde tvrzeno, jak hrozná ta péče v MA je, jak chudý lid zbytečně zmírá v jejich ambulancích. Máte to někde ověřeno?? Jsou nějaké lehce ověřitelné fakta o jejich odborných pochybeních o nespokojenosti jejich pacientů s péčí?? Rozhodně za ty kluky ostravské nekopu, jen se snažím mít vždy dostatek informací. Nikde jsem žádnou kauzu nečetl, jen vidím že mají 60 tisíc klientů takže asi neodcházejí... Takže z čeho milý Anophelesi vychází Vaše tvrzení o nekvalitní péči v jejich ambulancích a průvodů tukanů vracejícíh se ke svému lékaři???

Anopheles Re:Re:Re:IZIP a AKORD jsou samozřejmě lumpárny  | 5. 05. 2009 07:44

Ovšem, a vy jste panna Orleánská.....Jsem si plně vědom toho, že tady dochází ke skryté revoluci, která nás časem bude stát možná nějaké ty tukany. Jenže někteří z těch tukanů brzy přijdou na to, co obnáší péče na MA a budou se chtít vrátit ke svému starému dobrému RPL. A ono už to možná nepůjde. Každý ze sebou taky nehodlá nechat orat. A zradil -li jste jednou, hledejte si pak další blbečky. Já už to nebudu. Také lékař má, i když minimálně, svoji hrdost. Třeba jen za tu skývu chleba. A okrem toho, dosti velké procento takových lidí začíná chodit přímo do ordinací AS, aniž by navštěvovali ty ordinace MA. Vědí a vidí, co se tam děje a že péče jinde je daleko kvalitnější...No uvidíme.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné