K úhradové vyhlášce přišly desítky připomínek

K úhradové vyhlášce na příští rok přišly na ministerstvo zdravotnictví desítky až stovky připomínek. Úřad je musí během tohoto týdne vypořádat. ČTK to řekla mluvčí ministerstva Viktorie Plívová s tím, že lhůty jsou zkrácené kvůli nálezu Ústavního soudu.

Ten na podzim zrušil letošní úhradovou vyhlášku, protože například nerozlišuje, zda případné překročení zdravotní péče je důsledkem plýtvání nemocnic, anebo má reálné příčiny například v epidemiích či nepředvídatelných událostech.

Překročení péče přitom znamenalo pro zdravotníky snížení příjmů od pojišťoven. Nová vyhláška by neměla sporné regulace úhrad obsahovat, ale podle České lékařské komory, Koalice soukromých lékařů či Asociace českých a moravských nemocnic jsou v ní obsaženy.

Do 8. prosince mají pojišťovny zapracovat vyhlášku do svých zdravotně pojistných plánů. Podle zdravotnických spolků je ale pro některé druhy péče vyhláška likvidační. Zvýhodněny jsou údajně velké nemocnice, zatímco malé nemocnice a soukromí lékaři tratí.

Ministerstvo už minulý týden kritiku odmítlo. Podle legislativního náměstka Martina Plíška ve vyhlášce připomínky zohlednili podle finančních možností resortu, v plné šíři je zohlední ve vyhlášce na rok 2015.

Vyhláška stanovuje hodnoty bodu, výši úhrad a regulační omezení pro následující rok. Po vypořádání připomínek půjde vyhláška na legislativní radu vlády a musí být ještě letos schválena tak, aby mohla začít platit od Nového roku. Podle Plívové se celý proces o týden posunul kvůli nálezu Ústavního soudu, který museli do vyhlášky zapracovat.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!