K zesnulým jezdí lékaři s policií

Titulní obrázek

K ohledání zesnulých vyjíždějí v mimopracovní době s pohotovostními lékaři brněnské Úrazové nemocnice také policisté – lékaři využívají policejních automobilů. Po zrušení výjezdové služby lékařské služby první pomoci se na této spolupráci dohodla nemocnice s policií…

v okresech Brno-město i Brno-venkov.

„Musíme být u ohledání zhruba devadesáti procent zemřelých. Jsme více obezřetní po kauze manželů Stodolových, kdy vyšlo najevo, že některé jejich oběti byly ohledány tak, že se hned neodhalil trestný čin,“ řekl Právu jeden z policistů, který si přál zůstat v anonymitě.

Propustili řidiče

V úrazovce po zrušení výjezdové služby propustili dva řidiče, kteří vozili lékaře v noci a o svátcích k pacientům i k zemřelým. Původně se uvažovalo, že k ohledání zesnulých budou jezdit pohotovostní lékaři sami, bez řidiče, ale ukázalo se, že ne všichni mají řidičský průkaz a zdaleka ne všichni, zvláště ženy, by si troufli jet uprostřed noci někam na odlehlé místo.

Spojení s policií tento problém zatím řeší, nicméně, říká ředitel Úrazové nemocnice Petr Svoboda, po prvním měsíci provozu vyhodnotí zkušenosti.

V ambulanci více lidí než jindy

Po zrušení výjezdu pohotovostních lékařů také v Brně přišlo do jejich ambulancí v Úrazové nemocnici o víkendu o poznání více lidí než dříve.

Svoboda připouští „určité problémy“ s pacienty, kam dříve běžně jezdívali. K těm, kteří potřebují uklidňující injekci třeba proti bolestivým nádorům, nebo k diabetikům. Tyto případy nyní přecházejí na zdravotnickou záchrannou službu, tzv. „rychlou“.

Výjezdy tamních sanitek jsou však dražší než výjezd pohotovostního lékaře. I dříve měli problémy s lidmi volajícími „rychlou“ k banálnímu případu, ovšem existují diagnózy na hranici, kdy příslušná vyhláška ukládá dispečerovi, aby vyhodnotil, zda sanitku pošle.

Krajský radní František Adamec (KDU-ČSL), zabývající se zdravotnictvím, ujistil, že problémem pohotovostní a záchranné služby se bude vedení krajského úřadu průběžně zabývat. Při zrušení výjezdů pohotovostních lékařů v Brně se vycházelo z toho, že po zrušení v okresech bylo jen minimálně stížností.

Jan Trojan, Právo

K zesnulým jezdí lékaři s policií
Ohodnoťte tento článek!