Kalendář zdravotnictví: Kdy vznikne nadstandard a do kdy musí přijet sanitka

Co bude hrazeno z veřejného pojištění a za co si už musí pacient připlatit? Seznam toho, co bude standard a co už bude zahrnuto do nadstandardu má být zveřejněn počátkem roku 2012. Ministerstvo zdravotnictví počítá i se stanovením cen za operace.

Poslanecká sněmovna poslala v úterý do dalšího čtení první reformní zákon – novelu zdravotnictví. Kromě zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici nebo změny poplatku za recept, tvoří její základ zavedení nadstandardu.

Vláda tak sice chce ukončit princip, podle kterého mají všichni nárok na veškerou medicínskou péči, dosud ale není stanoveno co zůstane standardem a zač si budou moci lidé připlatit. Na seznamu výkonů se koalice ani po ročním vládnutí neshodla.

Standard/nadstandard

Ministerstvo zdravotnictví vydá aktualizovaný seznam toho, co se hradí – případně do jaké výše – a co se z veřejného pojištění nehradí vůbec. Tím vzniknou takzvané nadstandardy, na něž se lidé budou moci v budoucnu připojistit.

Dostupnost zdravotní péče

V zákonech, které mají začít platit od ledna příštího roku, bude jasně stanoveno, na co má pacient nárok: jak dlouho čeká na jakou operaci, jak daleko to má mít k lékaři anebo dokdy u něj musí být záchranka. Ministerstvo zdravotnictví nejprve navrhovalo různé časy – podle toho, zda jde o město, či o horskou oblast, teď ale počítá s jednotnou dobou dojezdu 20 minut.

Celý článek najdete na serveru iHNED.cz nebo ZDE.

Kalendář zdravotnictví: Kdy vznikne nadstandard a do kdy musí přijet sanitka
Ohodnoťte tento článek!