Kalifornský soud má rozhodnout o osudu dotací pojišťovnám

Kalifornský prokurátor Xavier Becerra požádal soud, aby do čtvrtka zavázal vládu prezidenta Donalda Trumpa pokračovat v dotačních platbách zdravotním pojišťovnám v rámci programu Obamacare.

Bílý dům se minulý týden rozhodl platby v systému zdravotního pojištění bývalého prezidenta Baracka Obamy zastavit. Ohrozil by tak slevy na pojistném pro sociálně slabé. Trump se několikrát pokusil Obamacare zcela zrušit, ale jeho návrhy neprošly Senátem kvůli jednohlasnému odporu demokratů, ale i vzhledem k nesouhlasu několika republikánů. Prezident se proto rozhodl oslabit Obamův program dílčími kroky, k nimž souhlas poslanců nepotřebuje.

Hlavním z nich je zablokování dotací, které vláda podle Obamacare poukazuje zdravotním pojišťovnám. Ty díky tomu mohou nabízet zdravotní pojištění méně majetným Američanům za nižší ceny. Podle expertů se tak podařilo zajistit, že úhradu pojistného si na rozdíl od dřívějška může dovolit asi šest milionů klientů s nižšími příjmy.

Trump dotace považuje za nepřípustný státní zásah do pojišťovacího trhu a zneužívání peněz daňových poplatníků. Dotace, které jsou na letošní rok odhadovány na sedm miliard dolarů (153 miliard Kč), byly vypláceny měsíčně a příští platba se očekávala právě nyní. Mnoho pojišťoven již z obavy o ztrátu dotací zdražilo pojistky na nadcházející rok.

Becerra požádal soud v severní Kalifornii, aby Trumpovo rozhodnutí do čtvrtka zablokoval. Žádost podal jménem prokurátorů z dalších 19 amerických států, kde jsou u moci demokraté.

V Kongresu se v minulých dnech zrodila společná iniciativa demokratických a republikánských poslanců, kteří se rozhodli vypracovat kompromisní návrh na úpravu Obamacare. Návrh, který počítá se zachováním dotací, vypracovala Patty Murrayová z Demokratické strany a její republikánský kolega Lamar Alexander.

Trump iniciativu zpočátku uvítal, včera ale navrhované změny odmítl jako nedostatečné. Za nepřijatelné mimo jiné označil, aby vláda financovala programy plánovaného rodičovství. Úvahy poslanců ale prý jdou správným směrem.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!