Přejít na obsah

Kalousek chce, aby neziskové nemocnice platily také daně

zpět
4.11.2008

Jen dva týdny po krajských volbách, které drtivě vyhrála ČSSD, vypukl mezi vládou a budoucími hejtmany ze sociální demokracie první ostrý konflikt. Na scénu se vracejí neziskové nemocnice. Sociální demokraté chtějí do půl roku všech 75 krajských nemocnic převést na veřejnou neziskovou formu...

která má proti soukromým i státním nemocnicím velkou výhodu: nemusí platit daně z příjmu.

Jenže ministr financí Miroslav Kalousek hodlá toto privilegium neziskovým nemocnicím zrušit. Jeho návrh je součástí nového zákona o dani z příjmu, který by měl začít platit od roku 2010. „Daňové osvobození neziskových nemocnic nastavuje nerovné podmínky a postrádá ekonomické odůvodnění. Lékařskou péči poskytují i jiné organizace a ty žádné úlevy nemají,“ vysvětluje Kalouskův náměstek pro daně Peter Chrenko.

Se zrušením daňové výjimky pro neziskové nemocnice souhlasí i ministerstvo zdravotnictví. „Není možné někoho zvýhodňovat, když dalších několik desítek tisíc subjektů, například soukromí lékaři, daně platit musí,“ doplňuje ekonomický náměstek ministra zdravotnictví Marek Šnajdr.

„Na to rychle zapomeňte“

Podobnými argumenty ale vláda budoucí hejtmany ČSSD v žádném případě nepřesvědčí. Ti totiž chtějí z ušetřených milionů na daních částečně zaplatit svůj nejdůležitější předvolební slib: zrušení poplatků v krajských nemocnicích. Navíc chtějí dát pravicové vládě hned na začátku jasně najevo, že jí v krajích vzniká po jednoznačných krajských volbách tvrdá opozice.

„Pokud by ministr Kalousek chtěl zrušit daňové zvýhodnění neziskových nemocnic, tak budeme za zachování této úlevy velmi ostře bojovat,“ říká rezolutně budoucí hejtman Jihomoravského kraje a šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek. „Se svým návrhem u nás ministr Kalousek tvrdě narazí,“ doplňuje ho budoucí hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Hašek navíc Kalouska upozorňuje, že pokud by na svém návrhu trval, mohlo by to mít velký dopad i na případné krajské koalice s ČSSD s KDU-ČSL. „Kdyby s námi náhodou chtěli v některých krajích uzavírat koalice také lidovci, tak zcela jistě jednou z podmínek může být to, aby jejich ministr rychle zapomněl na to, že by rád zdanil neziskové nemocnice,“ dodává Hašek.

Argumenty ČSSD ale zatím ministerstvo financí příliš nezajímají. Kalousek tvrdí, že při troše šikovnosti nakonec hejtmani ČSSD žádné daně platit nemusí. „Nezisková nemocnice už ze své podstaty žádný zisk vykazovat nemá. A pokud nebude vykazovat zisk, nebude muset platit žádné daně,“ zdůvodňuje ministr.

Jenže uměle snižovat zisk nemocnic hejtmani ČSSD nechtějí. Naopak plánují, že budou do „svých“ nemocnic posílat velké provozní dotace, které se v hospodaření nemocnic zobrazují jako normální příjem. A z něj by v případě zrušení výjimky musely nemocnice po odečtení nákladů zaplatit 20procentní daň. „Vezměte si, že kraj dá peníze do nemocnice a stát mu to zdaní. To je skutečně absurdní,“ zlobí se budoucí středočeský hejtman David Rath.

Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED nebo ZDE.

Petr Vašek, Hospodářské noviny


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Hospodářské noviny

Komentovat článek: Kalousek chce, aby neziskové nemocnice platily…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Kalousek chce, aby neziskové nemocnice platily…

Komentáře

dalších 15 komentářů
nmy Re:Na všechny stejný metr ?  | 6. 11. 2008 10:13

Myslím, že v mnohém máte pravdu. Už samo oddlužení je zásahem státu, kerý porušuje hospodářskou soutěž. Nedovedu si představit, že by někdo oddlužil moji praxi, pokud bych se dostal špatným hospodařením do problémů. Bohužel, státní takzvané "neziskovky" jsou dnes jen černou dírou pro vytváření zisků na soukromých účtech. Samozřejmě z peněz plátců ZP a daňových poplatníků. Je tedy pochopitelné, že se soudruzi jejich zrušení tak brání.

anonymní statistiky Re:Snížili daně bohatým-  | 6. 11. 2008 06:53

Jo to by se mělo zveřejnovat,anonymní statistiky, obzvláště ten počet uzdravených léčbou. Počet uzdravených odebráním dávek by byl taky zajímavý.

důchodce Snížili daně bohatým-  | 5. 11. 2008 22:36

A ti bohatí se na Kalouska či modrou vládu pěkně vys.ali.Na neziskovky nemůže jen se nechal slyšet.Ať si vybere daně z těch paláců -novostaveb a pozemků co rozdali i se stavbami.Tam měli čerpat!Kalousek nespolupracuje s Nečasem ,ani Julinkem.Na jedné straně rozdávají z bohatlíkům /ti obratem prodají s obrovským ziskem/,Nečas okrádá důchodce,nyní si troufá na postižené a některé bezmocné,kteří jsou závislí na pomoci druhých,ale zároveň se nehospodaří a přeplácí druhou, třetí a čtvrtou skupinu těchto postižených co pobírají pomoc od státu pro bezmocnost.Není nikde tabulka uvedená kolik takových bezmocných je v 1,2,3,4 skupině postižených.Kolik dostávají LDN-kolik domácí pečovatelé.Jestli je to napořád nebo se odebírá a přidává, postupně při zlepšení,zhoršení apod.Kolik tyto dávky berou invalidi po zraněních nebo kolik přestárlých v kategoriích 70 80 90 letých.To by měl Nečas předložit!Ministr Julinek by měl mít celý diagnostický seznam pacientů,kteří jsou léčeni,kteří se vyléčili nejen v LDN ale i v domácím léčení.Kolik se vyléčilo léčbou a kolik se ušetřilo odebráním či přidáním těchto soc.dávek při bezmocnosti.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné