Přejít na obsah

Kalousek chce snížit platby pojišťovnám, Julínek je proti

zpět
1.2.2007

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) chce přesvědčit ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL), aby neprosazoval v rámci úsporných opatření prudké snížení výdajů státu na zdravotnictví až o 12 miliard korun...

Podle Julínka by tak prudký pokles příjmů znemožnil realizovat připravovanou reformu zdravotnictví. Kalouskův plán odmítá i exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD). Podle něho se zdravotnictví buď znovu zadluží, nebo lidé dostanou méně péče.

Zdravotnictví ročně potřebuje 200 miliard

Zdravotnictví spotřebuje ročně přes 200 miliard korun, asi čtvrtina jde ze státního rozpočtu v platbách zdravotního pojištění za děti, důchodce a nezaměstnané.

Loni tyto platby výrazně stouply, kromě toho zákon zaručil jejich pravidelnou valorizaci.

Kalousek chce v rámci vládního programu trojkoalice snížit mandatorní výdaje státu, tedy zrušit, nebo alespoň snížit platby státu zdravotním pojišťovnám.

„Rozhodně to nevidíme jako jednoduchou matematiku, že se škrtne a nic se nestane,“ řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt.

Ministerstvo podle něho připravuje pro Kalouska analýzu, z níž vyplyne, co by to udělalo se systémem, pokud by příjmy státu vypadly. Rath včera vyzval Kalouska, aby ke svému „asociálnímu návrhu“ nepřistupoval.

Rath: proč šetřit na nejslabších

„Za tyto lidi dnes stát platí zhruba polovinu toho, co platí průměrný zaměstnanec,“ přiblížil Rath a za zvláštní označil, že Kalousek chce šetřit právě na důchodcích a dětech, „opět na těch nejslabších“. „Já se ptám, jak tito lidé budou léčeni,“ reagoval Rath s tím, že zdravotnické rozpočty jsou velmi napjaté.

DÁLE ČTĚTE:
Nečekaný plán státu: zdravotnické škrty

„Pokud jim někdo odebere 10 miliard, tak to buď okamžitě vygeneruje dluh, anebo se o těchto 10 miliard musí léčit méně,“ konstatoval Rath s tím, že Kalouskův návrh může porušit ekonomickou stabilitu zdravotnictví. Ministr by od něj měl podle Ratha upustit.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: Kalousek chce snížit platby pojišťovnám,…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Kalousek chce snížit platby pojišťovnám,…

Komentáře

dalších 5 komentářů
Tomas W. Re:Ekonomika zdravotnictví není stabilní.  | 21. 02. 2007 17:54

Jsem také chemik jako stávající ministr financí. Stejně jako on mám rád pokusy, ale nedovolil bych si je dělat v oboru ve kterém nemám žádné (jako on) vzdělání.Možná že na vině je jeho strýc,který řídil jeden velký strojírenský podnik a nejen ten. Tak se nedivte vše bude možné! T.W.

Milan Šilhan Ekonomika zdravotnictví není stabilní.  | 1. 02. 2007 15:18

Což samozřejmě neznamená, že se zdravotnictví v ČR hroutí. Výsledek této nestability a finančního nedostatku se "papírově" projevujue určitým zaostáváním ze za statistickým průměrem zemí EU. Jestli si můžeme dovolit omezit financování oblasti kardiovaskulárních nemocí nebo zhoubných nádorů, to mohou vypočítat jen odborníci z těchto oblastí. A jestli si můžeme dovolit ubrzdit v oblastech ostatních, to musí rovněž doporučit, nebo odmítnout odborníci na základě dlouhodobého sledování. Země kolem nás se snaží rovněž celou řadu let zvolna ubrzďovat prudký růst nákladů na zdravotnictví, zásadně však v podmínce udržitelného růstu ve všech oblastech a nesnižování mzdových nákladů. Vedlejší země ale šly cestou snižováním finanční náročnosti "uvnitř systému", nikoliv snižováním mandatorních příspěvků. Kalouskovo "snižování" příspěvků do veřejného zdravotního pojištění je politikum, na kterém může vláda utrpět spíš porážku než vítězství. Je možno vypočítat, jaké příspěvky pro jaké náklady budeme v příštích letech potřebovat ( naši sousedé to mají pro sebe vypočítáno ). Nevycházejí ovšem z roho, že je třeba ušetřit 10 či více miliard ročně, ale z pohledu na to, co je třeba udělat pro zdravotní stav obyvatelstva a co to bude obnášet. Opačně, "kalouskovsky" se u sousedů z EU nepostupuje.

buj Poněkud jinak  | 1. 02. 2007 09:18

Rath píše ,že stát platí polovinu toho, co zaměstnanec.Je to poněkud zavádějící. Stát platí daleko méně.Zaměstnanec s 10000 Kč brutto odvede do zdrav. pojištění 1350Kč. Je to cca tolik, kolik VZP potřebuje na jednoho pojištěnce-15000Kč/rok.Stát tedy už dnes dluží za jednoho svého pojištěnce cca 7000/rok.A všichni, co mají víc než 10000 brutto dotují státní pojištěnce. PS Pokud se můj příspěvek objeví 3x, je to chyba administrátoru. Již jsem to 2x urgoval, a nic.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné