Kampaň lékařů jde do finále, začíná sčítání následků

Pokud se Slezská nemocnice v Opavě nedohodne na spolupráci s dalšími zdravotnickými zařízeními v kraji, tak ji může ředitel Milan Cvek rovnou zavřít. Od začátku března zřejmě nebude mít na žádném z lůžkových oddělení dost lékařů.

„Předběžně to vypadá, že devadesát ze sto padesáti jich odejde. V provozu bychom si mohli nechat jenom ambulanci,“ řekl včera HN.

A podobná situace je i v nemocnicích na Vysočině. Tam podepsalo výpověď 80 procent všech lékařů. Konečná čísla z dalších krajů se postupně sbíhají. Jasno by mělo být ve středu, kdy předsedové místních Lékařských odborových klubů (LOK) podané výpovědi předají ředitelům nemocnic.

Tříměsíční kampaň „Děkujeme, odcházíme“ totiž vstoupila do finále. Sanitka, která se stala jedním z jejích symbolů, včera vjela do své poslední zastávky – do Prahy.

Na atmosféře v Thomayerově nemocnici však bylo vidět, že Martina Engela, předsedu LOK, tam už moc práce nečeká. Šest desítek lékařů si ho včera odpoledne přišlo spíše jen poslechnout, do boje za své platy se už totiž většina z nich vložila dávno.

„Já jsem už výpověď podala. Teď budu čekat, co bude dál. Když vláda nic neudělá, tak půjdu třeba prodávat do květinářství,“ říká Viktorie Suldovská, lékařka z anesteziologického oddělení. A stejně odhodlaný je i její kolega Matouš Rous, který si na besedu do místní jídelny odskočil z neurologie.

„I kdybych měl být měsíc dva doma, tak budu, mám našetřené nějaké peníze a výpověď určitě podám. Chci tu akci podpořit,“ popsal svůj postoj Rous. A právě o takovém postupu tvůrci kampaně v uplynulém čtvrt roce snili: Přimět lékaře, aby od prvního března zůstali na protest proti nevyhovujícím podmínkám doma a čekali, až jim vláda ustoupí. „Já nikoho nechci posílat do Německa, jen chci, aby lékaři mohli léčit tady. Naše akce neznamená odchod do zahraničí, ale odchod ze současného systému,“ upřesňoval včera Engel s tím, že když všichni vydrží až do konce, tak už nikdo nebude moci jejich požadavky přehlížet.

Celý článek si můžete přečíst na serveru iHNED nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!