Kampaň na vakcínu není podle komory fér

Titulní obrázek

Současná reklamní kampaň neupozorňuje na to, že ochrana není stoprocentní, uvedl Lubomír Chudoba. Podle Dr. Mavrova, tiskového mluvčího firmy Merc Sharp and Dohme, se ale toto upozornění na billboardech vyskytuje…

České ženy čelí již několik měsíců masivní reklamní kampani, která propaguje očkovací vakcínu proti rakovině děložního čípku.

Distribuční farmaceutická firma Merc Sharp and Dohme inzeruje revoluční řešení pro onemocnění, které je druhým nejčastějším rakovinovým onemocněním u žen. Problém je ale v ceně.

Jedna očkovací dávka vakcíny Silgard stojí kolem 3500 korun. Očkování je nutno provést ve třech fázích. S cenou přes 10 000 korun se vakcína řadí k jedněm z nejdražších vakcín na českém trhu.

Lékárníkům se kampaň nelíbí

Česká lékárnická komora nedávno vystoupila s výhradami proti reklamní kampani na vakcínu. Očkování proti rakovině děložního čípku je podle prezidenta ČLK Lubomíra Chudoby sice „výborné a užitečné“.

Současná masivní reklamní kampaň ale neupozorňuje na to, že jeho ochrana není stoprocentní, a také ženy nepřiměřeně straší, uvedl Lubomír Chudoba. Podle Dr. Mavrova, tiskového mluvčího firmy Merc Sharp and Dohme, se ale toto upozornění na letácích a billboardech vyskytuje.

„Každý má právo na svůj názor. My si ale myslíme, že se jedná o tak závažné onemocnění, že je třeba na ně upozornit.“ komentoval Mavrov vyjádření ČLK. Informaci o výdajích na reklamní kampaň k vakcíně firma MSD neposkytla.

Vakcína dokáže úplně ochránit před čtyřmi typy z 30 lidských papillomavirů, které se vyskytují v genitální oblasti a mohou způsobit nezávažné kožní onemocnění, ale i rakovinu. Papillomaviry typu 16 a 18 jsou původci až 70 % nádorových změn.

Zbývajícím třetině rakovinných změn na děložním čípku se musí i nadále předcházet preventivními gynekologickými prohlídkami a cytologickými rozbory v laboratořích.

U nás častěji

V České republice je rakovina děložního hrdla diagnostikována každým rokem přibližně u tisíce žen, téměř 400 žen na toto onemocnění umírá. V Čechách se navíc tento druh rakoviny vyskytuje dvakrát až třikrát častěji než ve vyspělých zemích Evropské unie.

Na vině jsou pacientky, které se vyhýbají preventivním prohlídkám. Takových je asi třetina. Dalším důvodem je nepřesné vyhodnocování cytologických stěrů v laboratořích. Laboratoří je v ČR dost, ale kvalita vyhodnocování není nijak kontrolována, a proto je často nižší než ve vyspělých zemích EU.

Bude vakcína hrazená?

Všechny zdravotní pojišťovny zvažují zavedení plošné vakcinace. Ta by se týkala až 40 000 dívek a stála by přibližně 40 milionů korun. Největší efekt by očkování mělo u dívek ve věku 11 až 14 let, které ještě neměly pohlavní styk a nejsou nakaženy lidským papillomavirem.

Efekt očkování by se ale projevil až za 20 let, kdy by výskyt zhoubného onemocnění mohl klesnout až o 70 procent. Příznivcem očkování je Česká onkologická společnost.

Současná léčba jedné pacientky s karcinomem děložního hrdla stojí 120 až 220 tisíc. Ročně je tak na léčbu vynakládáno nejméně 120 miliónů korun.

Problém rakoviny děložního hrdla v Česku je podle odborníků z České společnosti porodnicko-gynekologické třeba urychleně řešit. Mnozí odborníci ale zastávají názor, že spíše než vakcinace, která chrání jen před některými druhy virů, je třeba posílit plošné preventivní prohlídky. Na tzv. screening mají v současnosti všechny ženy nárok jednou ročně.

VZP nyní připravuje komplexní program preventivní péče karcinomu u žen, který by zahrnoval jak prohlídky a léčbu raných stadií, tak vakcinaci dívek.

Podle České společnosti porodnicko-gynekologické ale proti očkování před 15. rokem existuje řada medicínských i etických námitek. Novými preventivními programy se Správní rada VZP bude zabývat v březnu.

Aktuálně.cz

Kampaň na vakcínu není podle komory fér
Ohodnoťte tento článek!