Přejít na obsah

Kancelář ombudsmana prověří ceny některých léků

zpět
14.9.2007

Pracovníci Kanceláře veřejného ochránce práv prověřují, zda je v Česku správně stanovena maximální cena některých léků. Konkrétně se zaměřili na takzvaná licencovaná léčiva, tedy taková, která jsou pro léčbu určité choroby jediná dostupná na českém trhu. Oznámila to zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová...

Seitlová upřesnila, že licencované léky dodává pouze jeden výrobce, a tím mu podle ní samozřejmě vzniká monopol. Všechny státy Evropské unie proto stanoví pro tento typ léků maximální cenu.

V Česku ji vypočítává ministerstvo financí. Úředníci cenu určují ve správním řízení - vycházejí při tom z informací o nákladech, které jim předloží dodavatel.

„Zjistili jsme, že tato cena v některých případech neodpovídá cenám stanoveným v jiných zemích, a proto jsme zahájili šetření,“ uvedla Seitlová. Jakými výrobky se úřad zabývá, nechtěla upřesnit.

Mezi licencované léky nepatří nejčastěji používaná léčiva. Medikamenty, které jsou do skupiny zahrnuty, jsou ale často velmi drahé.

Patří sem například některá cytostatika, tedy látky používané při léčení rakoviny. Cena za dávku léků, jež potřebuje jeden pacient, může jít v pozdějších fázích nemoci do statisíců i milionů korun.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Kancelář ombudsmana prověří ceny některých léků

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Kancelář ombudsmana prověří ceny některých léků

Komentáře

dalších 11 komentářů
Re:Re:Generická léčiva-konkrétně  | 17. 09. 2007 12:11

je vhodné tvrzení "některá" transformovat do KONKRETNICH dat , například ve Francii..., Německu... je poměr originalu........ a generik..... lišící se o haléře, koruny desítky ..... %.

Silver69 Re:Re:Ceny léků  | 17. 09. 2007 11:21

Už vyhláška z dubna 2007 podstatným způsobem nabourala "nadstandartní vztahy" se Zentivou. A hleďme - akcie hned letí dolů a v seznamu plně hrazených léků je to samý Ratiopharm a Teva. Snad se někdy podaří z MZ a všech poradních orgánů vypráskat všechny ty experty na lékovou politiku a nastane tady normální systém.

optimista Re:Ceny léků  | 15. 09. 2007 01:05

Dobra, neni nahodou ministr Julinek ve funkci jiz temer stejne dlouho jako byl Rath? Jestli Rath tak, jak pisete, dokazal ovlivnit ceny leku behem sveho funkcniho obdobi, proc uz to davno nedal do poradku jeho nastupce? Ci snad ten problem nebyl a neni jen v osobe byvaleho ministra? Mimochodem, jak ministr Julinek zmenil ty tolik kritizovane vyhlasky sveho predchudce?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné