Kancelář ombudsmana prověří ceny některých léků

Titulní obrázek

Pracovníci Kanceláře veřejného ochránce práv prověřují, zda je v Česku správně stanovena maximální cena některých léků. Konkrétně se zaměřili na takzvaná licencovaná léčiva, tedy taková, která jsou pro léčbu určité choroby jediná dostupná na českém trhu. Oznámila to zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová…

Seitlová upřesnila, že licencované léky dodává pouze jeden výrobce, a tím mu podle ní samozřejmě vzniká monopol. Všechny státy Evropské unie proto stanoví pro tento typ léků maximální cenu.

V Česku ji vypočítává ministerstvo financí. Úředníci cenu určují ve správním řízení – vycházejí při tom z informací o nákladech, které jim předloží dodavatel.

„Zjistili jsme, že tato cena v některých případech neodpovídá cenám stanoveným v jiných zemích, a proto jsme zahájili šetření,“ uvedla Seitlová. Jakými výrobky se úřad zabývá, nechtěla upřesnit.

Mezi licencované léky nepatří nejčastěji používaná léčiva. Medikamenty, které jsou do skupiny zahrnuty, jsou ale často velmi drahé.

Patří sem například některá cytostatika, tedy látky používané při léčení rakoviny. Cena za dávku léků, jež potřebuje jeden pacient, může jít v pozdějších fázích nemoci do statisíců i milionů korun.

ČTK

Kancelář ombudsmana prověří ceny některých léků
Ohodnoťte tento článek!