Karlovarská krajská nemocnice chce od kraje uhrazení staré ztráty

Titulní obrázek

I když se od letošního roku hospodaření nemocnice daří jejímu vedení zlepšovat, předseda představenstva akciové společnosti Jiří Fojtík chce být opatrný a odhad ztráty, kterou finanční plán ze začátku roku vyčíslil na 80 milionů korun, zatím nechce snižovat, řekl ČTK…

Karlovarská krajská nemocnice a.s. (KKN) se zřejmě ani do budoucna neobejde bez finanční pomoci z rozpočtu Karlovarského kraje.

I když se od letošního roku hospodaření nemocnice daří jejímu vedení zlepšovat, předseda představenstva akciové společnosti Jiří Fojtík chce být opatrný a odhad ztráty, kterou finanční plán ze začátku roku vyčíslil na 80 milionů korun, zatím nechce snižovat, řekl ČTK.

Aby se finanční situace nemocnice zlepšila, měl by podle Fojtíka kraj nejprve uhradit ztrátu vzniklou za minulá období. Činí téměř 120 milionů korun.

O aktuálních číslech dnes Fojtík informoval zastupitele Karlovarského kraje. Ztráta ke konci července byla v krajské nemocnici 15,9 milionu korun, přitom plán byl 29,4 milionu korun. Loni byla za stejné období ztráta v krajské nemocnici 52,8 milionu korun.

„Já bych ale optimista nebyl,“ podotkl Fojtík. Jak řekl, pokles zdravotní péče o pět procent, který KKN zaznamenala, se může v příštím roce projevit regulacemi ze strany zdravotních pojišťoven. To se pak negativně projeví i v roční uzávěrce.

„Daří se zvyšovat výkony a snižovat náklady. S čím ale nemůžeme hnout, je ztráta z minulých období, kvůli které rostou krátkodobé závazky vůči dodavatelům,“ uvedl Fojtík.

Aby se mohlo hospodaření nemocnice zlepšovat, bylo potřeba nejprve pokrýt ztrátu z minulých let. Teprve pak je možné se podle něj bavit o tom, kolik by kraj měl přispívat KKN na každoroční vyrovnání rozdílu mezi příjmy a výdaji. „To může být odhadem asi 50 milionů korun,“ řekl Fojtík s tím, že ztráta se může ale v konkrétní rok výrazně lišit.

Podle hejtmanova náměstka Jana Zborníka, který je i členem dozorčí rady krajské nemocnice, se některé náklady letos nemohou snižovat.

„Očekávám, že představenstvo dá návrh na změnu finančního plánu tak, aby se ztráta dostala pod 50 milionů korun,“ řekl dnes na zastupitelstvu.

„Jsem si vědom, že se bez dotací z kraje nemocnice asi neobejde, já bych ji viděl tak do 30 milionů,“ míní Zborník. Fojtík ale zatím změnu finančního plánu vedení kraje předložit nehodlá. „Chci být opatrný,“ řekl.

Zastupitelstvo také poprvé jednalo o forenzním auditu, který byl zveřejněn na konci srpna a který zjistil řadu pochybení, nestandardních účetních operací i jednání, která by mohla porušovat zákony. Opozice mimo jiné vyzvala vedení kraje k personálním změnám v nemocnicích.

„Já to beru jako námět, myslím, že teď je důležitější systém, než ty persony,“ odpověděl Pavel.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!