Přejít na obsah

Karlovarská krajská nemocnice pozastavila vymáhání poplatků

zpět
9.12.2008

Karlovarská krajská nemocnice dočasně pozastavila soudní vymáhání nezaplacených poplatků. Zhruba tisícovka pacientů ale už obdržela žaloby a místo třicetikorunových položek nyní musí zaplatit tisíce korun. ČTK to řekl právník Robert Bezděk, jehož kancelář za KKN dlužné poplatky vymáhá. O dalším vymáhání peněz rozhodne kraj...

„Neznamená to, že by dlužníci neměli zaplatit. Jen jsme zatím pozastavili rozesílání dalších žalob,“ uvedl Bezděk. Právní kancelář zatím zpracovala podklady asi 1200 dlužníků. Asi na 1000 už podala žaloby. Přestože ne všichni zaplatili, zatím nebyla nařízena exekuce.

„Bude záležet na tom, jak kraj rozhodne o dalším vymáhání. Nemocnice by ze zákona dlužné poplatky vymáhat měla. Jde už o miliony korun,“ uvedl Bezděk.

Tři nemocnice, sdružené do akciové společnosti KKN, evidují zhruba 3000 nezaplacených poplatků. Nejde přitom o 3000 pacientů, protože někteří poplatky neplatí opakovaně, například vězni nebo bezdomovci.

Podle mluvčí KKN Zdeňky Markové by podle předpokladů měly nemocnice v Karlových Varech, Sokolově a Chebu vybrat za rok asi 20 až 21 milionů na poplatcích za ošetření nebo pobyt v nemocnici. „Asi pět procent pacientů nezaplatí hned. Někteří ale zaplatí později,“ řekla ČTK Marková.

V Karlovarském kraji, stejně jako v ostatních krajích, kde v krajských volbách zvítězila ČSSD, chce kraj od příštího roku za pacienty poplatky v krajských nemocnicích platit. Zatím ale není jasné, co se stane s dlužnými poplatky z letošního roku.

Jak ale upozornil Bezděk, pokud by kraj zastavil vymáhání poplatků, bylo by to znevýhodnění těch, kteří za vyšetření řádně zaplatili. Za dlužníky by pak dluhy zaplatili z daní všichni.

Nezaplacení poplatku v řádech desetikorun přitom může vést k mnohatisícovému dluhu. Běžný soudní poplatek je 600 korun, náklady na soudní řízení včetně zákonné odměny advokáta dalších více než 5000 korun. K tomu ještě přibude DPH a úroky.

Další tisíce korun stojí, pokud dlužník ani přes rozhodnutí soudu dluh nezaplatí. Na řadu pak přichází exekuce. Náklady na ni přestavují dalších několik tisíc korun.

Podle Bezděka by si pacienti měli ve svém zájmu raději vždy ověřit, jestli mají všechny poplatky uhrazeny. „Stává se, že třeba lidé, které do nemocnice přivezli opilé, tvrdí, že si nepamatují, že něco nezaplatili. Ale v nemocnici pacienti vždy dostávají podepsat uznání dluhu, takže doklady na to jsou,“ dodal Bezděk.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: Karlovarská krajská nemocnice pozastavila…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Karlovarská krajská nemocnice pozastavila…

Komentáře

dalších 11 komentářů
baalamut Milý Petře Bouzku  | 10. 12. 2008 09:15

po téměř 60ti letech se pacienti/klienti učí v ordinacích patit a my, lékaři, se učíme peníze inkasovat, účtovat ( a také z příjmu patit daně). je to konečně krok k narovnávání vztahů ve zdravotnictví. Je symptomatické, že právě soc. dem., která je nejvíc zodpovědná za nárůst dluhů v systému v letech 1998-2006, se snaží změny komplikovat. Chápu, že mnohým kolegům peníze od pacientů vadí - nebyli jsme on block na to připraveni ve škole. Nikdy nám nikdo jako studentům neplatil za praxi v nemocnici, vyučili jsme se řemeslu bez toho základního - za práci peníze.

BLB Re:Re:Soc.dem. opičárna  | 10. 12. 2008 07:54

Bez spoluúčasti pacienta to nejde. Socani spoluúčast odmítají. Čekají, až to krachne? Pak chtějí legálně platit na dřevo, nebo zachovat současnou korupci? Kupředu levá!

Petr Bouzek Re:Soc.dem. opičárna  | 9. 12. 2008 19:31

Lidé platí zdravotní pojištění, to je to základní. Ten směšný poplatek, který přináší jen problémy, to fakt neřeší. Je ostudné, že lékaři podporující zdravotní poplatek nechápou, že jsou vlastně dobrovolní pohůnci ZP, které je neplatí. Pomáhat někomu, kdo mě odírá, to je fakt modrý směr.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné