Přejít na obsah

Karlovarská krajská nemocnice vytvořila po sedmi letech zisk

zpět
4.2.2015
Ilustrační foto; kalkulačka, daně
zvětšitIlustrační foto; kalkulačka, daně
Autor: Shutterstock

Ilustrační foto; kalkulačka, daně | Autor: Shutterstock

 

Karlovarská krajská nemocnice a.s. (KKN) skončila loni po sedmi letech v plusu. Vytvořila mírný zisk 122.000 korun. Ještě loni přitom dvě nemocnice, které spadají pod KKN, měly ztrátu 131 milionů korun. Ve vyrovnaném hospodaření chce pokračovat i letos, řekl novinářům generální ředitel KKN Josef März.

„Pomohlo k tomu navýšení plateb od pojišťoven, příspěvek kraje i vnitřní úspory. Cíl pro letošní rok je spolupracovat s krajem a nastavit vlastní fungování tak, aby bylo možné pokračovat v současném trendu. Není to samozřejmost vzhledem k zvyšování mezd a tomu, že úhradová vyhláška zas tak razantně platby nezvyšuje,“ uvedl März.

Jak dnes řekl předseda dozorčí rady KKN Jakub Pánik, zatímco stará úhradová vyhláška, která platila v roce 2013, byla katastrofální a uvrhla nemocnice do těžkých problémů, ta následující alespoň část chyb napravila. Zatímco výnosy nemocnice byly v roce 2013 1,9 miliardy korun, loni to bylo už 1,27 miliardy. Nemocnicím pomohla i dotace Karlovarského kraje na krytí ztrát jedinečných a zároveň nebytných oddělení v kraji. KKN tak dostala od kraje 38 milionů korun.

Jak dnes řekl März, bez této pomoci na provoz oddělení, které jsou hůře pojišťovnami placené, ale pro pacienty v kraji nezbytné, bude zřejmě potřeba dotace i letos. Měla by být ale nižší a nadále se snižovat. Pozitivní hospodářský výsledek dosáhla KKN přesto, že v minulém roce částečně zvyšovala náklady na mzdy. Mzdové náklady stouply loni o 3,2 procenta, zejména u sester.

Pánik podotkl, že u některých oddělení se vyplatí zvýšit mzdy a udržet personál, protože následně to vykompenzují vyšší platby zdravotních pojišťoven. Mzdy by měly mírně vrůst i letos.

„Chceme slibovat jen to, co jsme schopni pak dodržet. Navrhujeme proto na jednání s odbory navýšení zhruba dvě procenta s tím, že pokud by hospodaření bylo dobré, může se později ještě přidat,“ doplnil dnes ekonomický ředitel KKN David Bracháček.

KKN byla v černých číslech naposledy v roce 2006. Od té doby stále prodělávala. Kraj, který je zřizovatelem, ztráty řešil snižováním základního jmění nebo vkladem majetku do jmění společnosti. Dokonce na sebe kraj musel vzít i žádosti o dotace, protože KKN nebyla kvůli svému hospodaření důvěryhodným žadatelem. To se ale nyní opět změní a KKN bude moci opět žádat o dotace svým jménem.


Komentovat článek: Karlovarská krajská nemocnice vytvořila po…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku Karlovarská krajská nemocnice vytvořila po…

Komentáře

1 komentář
OL To je dobrý vtiP?  | 4. 02. 2015 10:24

Který podnikatel by takto prosperoval? 7 let by byl sponzorován! Audit bude určitě zmanipulován a výsledky upraveny tak, že to vypadá jako! Toto vše je v ČR povýšeno nad realaitu selského rozumu, který se zde přestal nosit od převartu 89 " Havlovský převratový pseudosamet". OL

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné