Karlovarská porodnice má vysoký podíl dětí s nízkou porodní váhou

Výrazně vyšší podíl dětí, kteří na svět přicházejí s nízkou porodní vahou, se rodí v karlovarské porodnici. V loňském roce mělo váhu pod 2500 gramů 14,6 procenta zde narozených dětí. Celostátní průměr je přitom jen 6,74 procenta.

Podle primáře genekologicko-porodnického oddělení Tomáše Semerádta je to dáno tím, že karlovarská nemocnice přebírá většinu rizikových porodů v kraji, ale i sociální situací v regionu.

„První důvod je centralizace, kdy se k nám vozí rizikové porody. Například v Ostrově je toto číslo výrazně nižší. Ale myslím, že jde i sociálně ekonomikou situaci v kraji. Je to podobné v celých severozápadních Čechách. Je to dané i drogovou problematikou, ale i pozdními záchyty a podobně,“ uvedl Semerádt.

V karlovarské porodnicí přišlo loni na svět 843 dětí, z toho 22 se narodilo závislých na drogách. Také pozdní záchyt těhotenství, kdy matka přišla ke gynekologovi s graviditou až ve druhé polovině těhotenství nebo šla rodit i zcela bez předchozí péče lékařů, byl nezanedbatelný. Celkem šlo o 36 matek, což je 4,5 procenta.

Průměrná matka, která loni rodila v karlovarské nemocnici, je ale středoškolsky vzdělaná žena ve věku 27 až 34 let, váhově je v průměru. Podobně jako jinde se v posledních desetiletích věk rodiček zvyšuje. „Zatímco ještě před 20 lety byl průměrný věk prvorodičky někde okolo 18 až 24 roku, dnes je výrazně vyšší,“ doplnil Semerádt. Přibývá i dětí narozených tzv. ze zkumavky, loni jich v Karlových Varech porodili 38.

Celkově se v loňském roce podle údajů krajského úřadu narodilo 2325 dětí. Nejvíce, 822 v Karlových Varech, 535 pak v Ostrově, 499 v Chebu a 469 v Sokolově.

Ohodnoťte tento článek!