Karlovarsko: začínají chybět praktičtí lékaři

Titulní obrázek

V Karlovarském kraji začínají chybět praktičtí lékaři. Nejvíce se to projevuje v menších městech a obcích, především pak na Sokolovsku. Například obyvatelé Lokte nad Ohří musí za lékařem jezdit do okolních ordinací už od srpna…

Nejvíce na to doplácejí obyvatelé malých měst a obcí. Na třítisícový Loket má být například od ledna jeden praktik

V Karlovarském kraji začínají chybět praktičtí lékaři. Nejvíce se to projevuje v menších městech a obcích, především pak na Sokolovsku.

Například obyvatelé Lokte nad Ohří musí za lékařem jezdit do okolních ordinací už od srpna. Situace by se tam měla zlepšit začátkem příštího roku, ale i tak bude na více než třítisícové město pouze jeden praktik. Lékaře hledají také v Oloví. Ve více než šestitisícovém Horním Slavkově ordinují už pouze dva doktoři.

„Jedna lékařka nám odchází, pro město to bude opravdu velký problém,“ řekla Právu starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová (nez.).

Podle ní nebudou dvě ordinace ve městě stačit pokrýt potřeby obyvatel. Do Horního Slavkova na ošetření totiž ještě jezdí lidé z nedalekého Krásna. „Dá říci, že poslední dobou nedělám nic jiného, než že sháním dalšího lékaře,“ poznamenala Vildumetzová.

Výhodný nájem, možná i byt

Další lékař by mohl v Horním Slavkově ordinovat řádově do několika týdnů. Radnice pro zájemce připravuje lákavé nabídky. „Nájem v ordinaci bude zvýhodněný a rovněž počítáme i s bytem,“ uvedla starostka.

Ordinace pro lékaře je podle ní připravena v novém pečovatelském domě. „Splňuje všechny potřebné podmínky, jak hygienické, tak požární,“ poznamenala Vildumetzová.

Stáří či atraktivita?

Podle předsedy okresního sdružení České lékařské komory v Karlových Varech Karla Moravce klesají počty praktických lékařů v Karlovarském kraji hned z několika důvodů. „Podstatná část lékařů je už ve vyšším věku. Odborně jsou sice na nejvyšší úrovni, ale výkonnost už není tak velká,“ uvedl jako příklad pro Právo Moravec.

Uvnitř lékařské komunity se podle něj také často objevuje názor, že vykonávat praktickou medicínu není tak atraktivní, a mladí lékaři tak chtějí spíše pracovat například jako chirurgové či internisté.

JANA VILDUMETZOVÁ:

Dá se říci, že poslední dobou nedělám nic jiného, než že sháním dalšího lékaře.

Karlovarsko: začínají chybět praktičtí lékaři
Ohodnoťte tento článek!