Karlovarskou nemocnici čeká další centralizace péče

Nemocnici v Karlových Varech čeká po loňské dostavbě pavilonu akutní medicíny další centralizace lékařské péče. Karlovarský kraj, který je jediným akcionářem Karlovarské krajské nemocnice a.s. (KKN), požádá o dotaci zhruba 140 milionů korun na přestavbu pavilonu B, kam budou přesunuty obory dětské, ORL a infekční, řekl novinářům generální ředitel KKN Petr Svoboda.

Pavilon akutní medicíny, který Karlovarský kraj dokončil zhruba před rokem, umožnil sloučení všech akutních oborů na jedno místo. Od té doby pacientů, kteří pavilonem prošli, přibývá, a to přesto, že se počet lůžek snížil z 28 na 17, řekl náměstek ředitele pro lékařskou péči KKN Josef März.

„Zatímco dříve do nemocnice jezdilo deset až 15 sanitek denně, dnes jich jezní 30 až 35. Asi třetina pacientů přitom nepatří spádově pod Karlovy Vary,“ uvedl März. Za zhruba rok fungování pavilonu využilo služeb akutního příjmu téměř 42.300 pacientů.

Oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče obsloužilo za rok 3100 pacientů. „Personální stavy sice stále nejsou naplněny, ale týmy se už konsolidovaly,“ uvedl März.

Podle Svobody se sice stavbou pavilonu akutní medicíny podařilo výrazně zlepšit péči, nákladově je ale jeho provoz také dražší, a to jak na mzdách, tak na provozních nákladech.

Podle Märze nyní karlovarská nemocnice, která je součástí KKN, nabízí lékařskou péči na úrovni krajské nemocnice. Do budoucna by bylo vhodné, aby specializované obory zůstaly v Karlových Varech a zbytečně se netříštily v dalších nemocnicích kraje, uvedl.

Varianty budoucí podoby krajských nemocnic by vedení KKN mělo krajským zastupitelům předložit do dubna 2014, i kvůli tomu, že letošní ztráta nemocnice bude zřejmě nad 100 milionů korun. Podle náměstka hejtmana Miloslava Čermáka (ČSSD) se připraví varianty a náklady na jejich realizaci. „A bude na zastupitelích, pro jakou variantu se rozhodnou,“ řekl ČTK.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!