Přejít na obsah

Karlovarskou nemocnici čekají změny, mají zamezit dalším krizím

zpět
1.9.2010
nemocnice, chodba, lékař
zvětšitnemocnice, chodba, lékařZdroj: www.suedtirolnews.it

nemocnice, chodba, lékař | Zdroj: www.suedtirolnews.it

 

Nemocnice v Karlových Varech, Chebu a Sokolově čekají změny, poslední dvě jmenované musejí počítat i se značnými úsporami. Některá oddělení by měla fungovat jen v jedné nemocnici a ne ve všech jako teď. Takový plán představil nový generální ředitel Zdeněk Horák.

Nemocnice se dlouhodobě potýká s personálními problémy a často se kvůli nim dostává do krizových situací.

„Karlovarská nemocnice by měla být centrální nemocnicí krajského typu, aby zajišťovala široké spektrum oborů. V malých nemocnicích v Sokolově a v Chebu zůstanou kvůli dostupnosti základní péče obory jako interna, chirurgie, gynekologickoporodnické oddělení. Plus nějaká specialita - onkologie v Chebu, oční v Sokolově,“ nastínil pro MF Dnes člen představenstva Jaroslav Bradáč (ČSSD).

Místo šesti jen dva lékaři

Nyní slouží ve třech nemocnicích na třech odděleních ARO v jednom okamžiku šest doktorů. Podle vedení by stačilo, kdyby na stejný počet pacientů dohlíželi jen dva lékaři - už ale jen v jednom městě.

„Zbývající čtyři mohou odpočívat, studovat a nemocnice jim nebude muset platit drahé přesčasy. Ve všech třech nemocnicích ale ARO kvůli záchraně životů zůstane a lékaři z těchto oddělení budou asistovat u operací třeba na chirurgii, u komplikovaných porodů a podobně,“ uvedl Bradáč.

Drahé zákroky a operace, kterých nemocnice dělají jen málo a pojišťovny nezaplatí náklady v plné výši, by se soustředily na jedno místo. Neznamená to ale, že vždy do Karlových Varů.

Ředitel Horák je přesvědčen, že tímto způsobem stáhne vysoké ztráty hospodaření na nulu.

Do dvou měsíců se rozhodne co dál

Zaměstnanci se již několikrát vyslovili pro to, aby byla společnost jako celek rozpuštěna a hospodařila samostatně. Krajská vláda ČSSD a KSČM se těmto myšlenkám nebrání.

„Jistého teď není vůbec nic. Ve hře je i varianta krajskou nemocnici rozdělit. A pořád se uvažuje i o najmutí cizích manažerů. Ti by ale museli mít větší pravomoci a pokud by se odhodlali k nepříjemným opatřením, nikdo by jim to nemohl zakázat,“ řekl Jaroslav Bradáč.

Podle něho se zhruba do dvou měsíců na základě analýz a propočtů rozhodne, co bude dál.


Autoři

(msvo), www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: Karlovarskou nemocnici čekají změny, mají…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Karlovarskou nemocnici čekají změny, mají…

Komentáře

dalších 15 komentářů
David Pata Poznámka II  | 3. 09. 2010 08:45

Kvalita zdejších informací je přímo úměrná kvalitám těch, kteří je poskytují. Jen nechápu, kde se v nich bere ta setrvalá drzost vědět ananas a veřejně ho ještě bez kapky studu kdykoliv rozmazávat. Zřejmě sladká nevědomost. A tak je to tady furt a se vším. Třemi slovy je to strašný, strašný, strašný. Ale naštěstí je mi to už úplně jedno.

Pavel Hranička Poznámka  | 2. 09. 2010 08:55

Chci vidět, jak se bude o službách 1 lékař starat o akutní příjem a 12 lůžkové ICU a druhý zajišťovat cca 2/3anesteziologického provozu v kraji. Sloužit ve Varech budou muset minimálně 3, jinak ať si to pan Bradáč slouží sám, když tomu tak rozumí.

cifo jo  | 1. 09. 2010 20:42

jak jsem jiz tenkrat psal, bude redukce

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné