Karlovarský kraj koupí tomograf přes hrozbu trestního oznámení

Karlovarský kraj pořídí nemocnici v Chebu, která je součástí společnosti Karlovarská krajská nemocnice, nový počítačový tomografza 16 milionů korun. Zastupitelé souhlasili s tím, aby rada kraje schválila smlouvu s vítězem výběrového řízení, firmou Siemens.

Rozhodli tak i přes výhrady zastupitele Jana Horníka (STAN), který pohrozil trestním oznámením kvůli možným pochybením v tendru. Tvrdí, že kraj může pořídit nový tomograf levněji.

Přístroj, který byl vybrán, není podle Horníka tím nejlepším, co se dalo na trhu za vynaložené peníze získat. Svá tvrzení opírá o posudky, jež si nechal k výběru vypracovat. Nechá si ještě vypracovat další posudek, z něhož by mělo jasně vyplynout, v čem nebylo výběrové řízení v pořádku. „Já osobně bych si podpis smlouvy za této situace na odpovědnost nevzal. Nejlépe by bylo tendr zrušit a vyhlásit nový. Alespoň tak by mělo vedení kraje nyní postupovat,“ podotkl Horník.

Ředitel krajské nemocnice Luděk Nečesaný naopak tvrdí, že vybraný tomograf je špičkovým zařízením a pochvaluje si i cenu, za nějž se ho podaří zakoupit. Oceňuje, že součástí smlouvy je i servis na pět let včetně výměny nejdražšího komponentu přístroje, kterým je zářič. Zdůraznil, že na tomograf nemocnice už dlouho čeká, původní přístroj dosluhuje. „Argumenty pana Horníka nechápu, je to nesmyslné. Pokud skutečně podá trestní oznámení, budeme postupovat stejně a zažalujeme ho,“ konstatoval Nečesaný.

Hejtman Josef Novotný (ČSSD) uvedl, že věří posudku, podle něhož nedošlo v tendru a ani ve výběru přístroje k pochybení. Potvrzuje to i názor lékařů z Chebu, kteří navrhovali specifikaci tomografu. Ta ale tvořila jen deset procent z kritérií tendru. Rozhodujícím faktorem byla cena. Hejtman poznamenal, že v radě podpoří uzavření smlouvy. „Pacienti nemocnice čekají na tomograf. Už jsou hotové stavební úpravy v nemocnici, zbývá jenom instalování přístroje,“ dodal Novotný.

Karlovarský kraj koupí tomograf přes hrozbu trestního oznámení
Ohodnoťte tento článek!