Karlovarský kraj láká lékaře na stipendia i náborové příspěvky

Karlovarský kraj hodlá lákat nové lékaře na stipendia i náborové příspěvky, které mohou dosáhnou až 150.000 korun. Chce tak pomoci především záchranné službě, jíž chybí až tři desítky doktorů do výjezdových posádek. Musejí je proto nahrazovat externisté.

Lékaře má shánět vedení krajské záchranné služby, vyplácení peněz pak bude v kompetenci kraje. Stipendia a náborové příspěvky lze však využít i k získání lékařů do krajské nemocnice, oznámil ČTK hejtman Josef Novotný (ČSSD).

Žádný zvláštní fond na získání lékařů kraj vytvořený nemá, peníze bude vždy hledat v rozpočtu s tím, že jde o prioritní záležitost, podotkl hejtman. Podle schválených pravidel tak mohou studenti medicíny v případě, že uzavřou s krajem smlouvu, získat ve čtvrtém ročníku stipendium 2000 korun měsíčně a v pátém a v šestém ročníku 3000 korun měsíčně. Absolvent fakulty dostane 50.000 korun a lékař s první atestací 150.000 korun náborový příspěvek. „Musí se nám upsat minimálně na tři roky,“ uvedl hejtman.

Návrh na stipendia a náborové příspěvky připravila záchranná služba letos s tím, že věří v úspěch tohoto opatření, řekl ČTK její ředitel Ivo Tukinski. Podle něho obdobná motivační opatření fungovala v jiných regionech už v minulosti, a proto nevidí důvod, proč by nemohla zabrat i nyní. Záchranka by podle něho potřebovala k úplnému obsazení všech devíti výjezdových posádek v regionu až 45 lékařů. „Situaci nám sice pomáhají řešit externisté, ovšem to není úplně ideální stav,“ konstatoval ředitel.

Karlovarský kraj investoval v minulosti do stavby nových nebo rekonstrukcí výjezdových stanovišť rychlé zdravotnické záchranné služby kolem 50 milionů korun. Kromě tří oblastních středisek v Chebu, Sokolově a v Karlových Varech je dalších osm výjezdových stanovišť, a to v Mariánských Lázních, Toužimi, Žluticích, Ostrově, Nejdku, Kraslicích, Aši a také v Horním Slavkově. Region disponuje dvěma heliporty pro vrtulníky. Nyní vzniká asi za 110 milionů korun v Karlových Varech nové sídlo krajské záchranné služby.

Ohodnoťte tento článek!