Karlovarský kraj navrhuje kratší dobu vzdělávání sester

sestra

Karlovarský kraj navrhnul ministerstvu zdravotnictví úpravu systému vzdělávání zdravotních sester, která by zkrátila dobu studia ze sedmi na pět let. K získání odbornosti by praktickým sestrám, jak se má obor jmenovat, stačila už jen maturita ze střední zdravotnické školy a roční výuka zaměřená na praxi, informoval ČTK náměstek hejtmana Karlovarského kraje Jakub Pánik (ČSSD).

„Změna, jejíž legislativní rámec jsme pro ministerstvo připravili, velmi pomůže našemu zdravotnictví. Přivede více sester do nemocnic. Kvůli nesmyslně nastavenému vzdělávacímu procesu jich je značný nedostatek. Sestry by získaly větší motivaci ke studiu oboru,“ řekl Pánik.

V současném systému vzdělávání mohou zdravotní sestry vykonávat plnohodnotně svou práci až po absolvování tříletého pomaturitního studia na vyšších odborných školách nebo přímo na vysokých školách. Ze středních zdravotnických škol vycházejí pouze zdravotničtí asistenti, kteří v nemocnici smějí pracovat jen pod dohledem.

V Karlovarské krajské nemocnici chybí do optimálního stavu sedm desítek sester. Láká proto nové síly na až padesátitisícový příspěvek.

Podle Pánika například v Německu zdravotní sestry také studují jen čtyři roky a pak mají rok praxe. „Stojíme proti silnému lobbingu českých vysokých škol, pro které je monopol na vzdělávání zdravotních sester velmi výhodný,“ dodal Pánik. Výsledkem podle něj je nedostatek personálu v nemocnicích a mnohem tvrdší a složitější podmínky pro výchovu sester, než mají okolní země.

Kraj také připomínkuje připravovanou novelu vyhlášky o vzdělávání v nelékařských profesích, kterou chystá ministerstvo zdravotnictví. Novela totiž počítá jen s vysokými školami. „To je nepřijatelné. V našem kraji neexistuje vysoká škola zaměřená na výchovu zdravotníků, a reálně tak hrozí, že studenti, kteří odejdou za vysokoškolským studiem jinam, se už zpět nevrátí. Považuji to za další výsledek lobbingu vysokých škol,“ uvedl Jakub Pánik.

Ohodnoťte tento článek!