Karlovarský kraj opět podpoří nemocnice, dá jim 37 milionů korun

Zastupitelstvo Karlovarského kraje včera schválilo vyplacení 37 milionů korun pro nemocnice v kraji na podporu ztrátových a jedinečných oddělení. Peníze dostane jak Karlovarská krajská nemocnice (KKN), tak i soukromá společnost Nemos.

Nové vedení kraje přitom po nástupu do funkce dotování nemocnic formou závazku veřejné služby odmítalo. Podle hejtmanky Jany Vildumetzové (ANO) by mohla pomoci optimalizace sítě nemocniční péče v kraji. „Budu chtít po panu radním Janu Burešovi, aby asi do měsíce mi koncepci představil spolu s vedením Karlovarské krajské nemocnice. Předpokládám, že do konce roku se materiál dostane na stůl a budou o něm zastupitelé jednat,“ řekla Vildumetzová. Zmínila, že například porodnice jsou v kraji čtyři, a když se kolem Vánoc dvě z nich zavřely, nikdo si nestěžoval.

KKN požádala celkem o 25 milionů korun, které mají podpořit provoz například infekčního oddělení, oddělení ORL, kožního, neonatologie a dalších. Jsou to oddělení, která jsou v kraji jedinečná a z běžných příjmů podle úhradové vyhlášky jejich provoz nemocnice neuhradí.

Z podobných důvodů žádala o peníze soukromá společnost Nemos, která v Karlovarském kraji provozuje nemocnici v Ostrově a v pronájmu i nemocnici v Sokolově, která patří kraji. Požádala o dotaci například na oddělení soudního lékařství nebo oční v Sokolově nebo ostrovskou psychiatrii.

V loňském roce kraj rozděloval mezi nemocnice peníze v rámci takzvaného závazku veřejné služby dvakrát. Celkem to bylo 66 milionů korun.

1)
poznámka
Ohodnoťte tento článek!