Karlovarský kraj přidá sestrám a lékařům interních oddělení

Lékaři a sestry interních oddělení nemocnic v Karlovarském kraji dostanou výrazně přidáno. Krajští zastupitelé schválili uvolnění 14,5 milionu korun na zvýšení mezd a náborové příspěvky zdravotníků interních oddělení. Lékaři si polepší nejméně o 7000 měsíčně, sestry o 2000 korun. Peníze navíc mají pomoci udržet a nalákat personál do interních oddělení.

Mimořádný příspěvek na platy internistů kritizovali jen někteří opoziční komunisté. Podle Jaroslava Borky (KSČM) se tím otevírá Pandořina skříňka, protože o zvýšení mezd tak mohou žádat další oddělení a kraj by se nakonec mohl dostat do situace, kdy bude muset platit další miliony zdravotníkům.

Náměstka hejtmana Jakub Pánik (ČSSD) ale řekl, že jej představitelé nemocnic ujistili, že další požadavky vznášet nebudou. „Situace ve všech odděleních je velmi složitá co se týká počtu lékařů a středního zdravotnického personálu. Podle všech poskytovatelů je interna základ nemocnice. Ve chvíli, kdy by se zhroutily interny, všechny ostatní oddělení mají velký problém,“ uvedl Pánik.

Dnes schválený příspěvek je podle něj na dobu do konce února příštího roku. „Vedeme diskuse s ministerstvem i v rámci asociace krajů. Věříme, že dokážeme přesvědčit koaliční partnery ve vládě, že musí dojít ke skokovému navýšení mezd zdravotnického personálu, jak už předkládal ministr zdravotnictví (Svatopluk) Němeček na podzim loňského roku. Je to prostě nutnost. Vidíme, jak se vyvíjí trh poskytování zdravotní péče kolem nás, a musíme na to reagovat. Ve chvíli, kdy by k tomu došlo, tak by kraj od suplování funkce státu upustil,“ řekl Pánik ČTK.

Peníze kraj poukáže nemocnicím formou závazku veřejné služby. Je to podle právníků kraje nejschůdnější způsob.

Ve čtyřech nemocnicích v kraji, které mají interní oddělení, nyní chybí 16 lékařů a 37 sester. Loni na podzim už hrozilo uzavření interny v Sokolově, provozovatel nemocnice, společnost Nemos, ale nakonec dokázala chod oddělení zajistit.

Čtyři miliony z celkových 14,5 milionu půjdou na náborové příspěvky. Pro sestry budou ve výši až 150.000 korun, pro lékaře až 400.000 korun, pokud se zavážou po dobu tří až pěti let, podle dosaženého vzdělání, v kraji pracovat. Zbytek se rozdělí zdravotníkům na internách.

Ohodnoťte tento článek!