Karlovarský kraj svolá kulatý stůl o problémech zdravotnictví

Hrozby, rizika a výhled zdravotní péče v menších městech Karlovarského kraje bude řešit kulatý stůl starostů s vedením kraje a zdravotních pojišťoven. Na jednání se starostou 13tisícové Aše Daliborem Blažkem to uvedl karlovarský hejtman Josef Novotný (ČSSD). Slíbil ho svolat na přelom března a dubna.

„Chceme zachovat chebskou nemocnici v životaschopném stavu a ne jenom omezenou na nějaké základní obory. Zažili jsme si to a ašskou nemocnicí a víme, že to je cesta k zániku,“ řekl Blažek. Starosta chce, aby kraj předložil starostům a občanům k diskuzi koncepci zdravotnictví i řešení loňské velké ztráty Karlovarské krajské nemocnice. Ta má být hotová v dubnu. Blažek odmítá možnost jedné velké fakultní nemocnice v Karlových Varech; dodal ale že s tím kraj nesouhlasí.

Podle Novotného omezení provozu chebské nemocnice nehrozí a žádné obavy o její osud nejsou na místě. „Budeme tam investovat velké peníze. Doděláme rekonstrukci pavilonu B za 60 milionů korun, která začne koncem roku. Včera jsme jednal s ministrem zdravotnictví o onkologii, protože tam musíme vyměnit lineární urychlovač,“ uvedl. Na onkologii zůstane 40 lůžek. Kraj dále odsouhlasil přes 20 milionů korun na budovu pro urychlovač, jehož cena je 60 až 80 milionů korun.

Druhým problémem je podle Blažka stav praktických lékařů, hlavně pediatrů a některých ambulantních specialistů, jichž je na Ašsku přes polovina v důchodovém věku. Podobná situace je na Kraslicku, Toužimsku a v okolí Žihle. „Loni jsme si tu zažili situaci, kdy vypadli dva praktičtí lékaři a začali tu chodit lidé, kteří se neměli kam přihlásit a museli přejít do Chebu,“ řekl. Hejtman potvrdil problém nedostatku a stárnutí praktických lékařů. „Proto chceme svolat kulatý stůl. Pozveme ne něj Ašsko a další oblasti jako je Žluticko, které nejsou přímo na trase hlavní rychlostní silnice R6,“ uvedl.

Blažek by chtěl, aby se v Aši obnovilo výjezdové místo krajské záchranky s lékařem. „Dnes vinou toho, že kraj nemá dostatečný počet lékařů, je pouze jeden lékař v Chebu. A když se v Mariánských Lázních něco se stane, tak tady vyjíždí sanitka jen se středním zdravotním personálem. Je to pro nás tedy velké riziko,“ řekl. Chebský okres si podle Blažka zaslouží dvě výjezdová stanoviště s lékařem. Až budou moci k nám dojíždět lékaři ze Selbu, tak problém nebudeme řešit, uvedl.

„Máme mít na záchrance 26 kmenových doktorů a máme jich 16. Ostatní nejsou i když dostávají různé pobídky, například pokud nastoupí, tak dostanou 150.000 korun. Přesto je jich nedostatek. Je to věc těch lékařů. Oni vědí, že je to práce velmi nebezpečná a zodpovědná a kvůli službám namáhavá,“ uvedl. Podle Blažka lidi v ohrožení života rozhodně nezajímá, že kraj nemůže sehnat lékaře na záchranku. Zvýšení počtu lékařů na záchrance je podle něj věcí ministerstva zdravotnictví a kraj to podle hejtmana nemůže ovlivnit. Peníze na ně kraj má.

Ohodnoťte tento článek!