Karlovarský kraj zachová letos pohotovost ve čtyřech městech

lékařka, pacienti, čekárna, praktik

Karlovarský kraj zachová letos lékařské pohotovosti ve čtyřech městech kraje. Krajští radní na posledním jednání schválili příspěvek i pro pohotovost pro děti a dorost v Ostrově na Karlovarsku, kde končila smlouva s Karlovarskou krajskou nemocnicí.

Do budoucna by ale chtěl kraj pohotovosti řešit koncepčně, možná i s využitím lékařů záchranné služby, řekl novinářům náměstek hejtmana Karlovarského kraje Miloslav Čermák (ČSSD).

„Zvažovali jsme, jestli pohotovost prodloužit nebo ne, a nakonec jsme příspěvek ve výši 70.000 měsíčně na letošní rok schválili,“ uvedl Čermák. Podle něj by v této oblasti měly mít v případě potřeby rodiče možnost obrátit se na lékaře.

Celkem Karlovarský kraj dává ročně na zajištění pohotovostí zhruba 14,6 milionu korun. Spolu s ostrovskou pohotovostí pak 15,4 milionu korun. Lékařskou pohotovost provozuje kraj kromě Ostrova ještě v Karlových Varech, Sokolově a Chebu, tedy všude tam, kde jsou nemocnice, ať už krajské nebo jako v případě Ostrova soukromé. „Tam, kde nemocnice není, je zajištění pohotovosti podstatně složitější,“ uvedl Čermák.

Kraj zvažuje, jestli by do budoucna nebylo možné pohotovosti přenést na záchrannou službu. Ta funguje na více místech kraje a mohla by tak nabídnout lékařskou pomoc i v místech, kde nemocnice nejsou. Podle hejtmana Josefa Novotného (ČSSD) ale v současné době Všeobecná zdravotní pojišťovna řeší nárůst nákladů pro záchranné služby vyplývající z nárůstu najetých kilometrů. „To se netýká jen našeho kraje, ale záchranných služeb v celé zemi. Musíme být proto opatrní, kdyby pojišťovny záchranným službám snížily platby,“ uvedl Novotný.

Ohodnoťte tento článek!