Přejít na obsah

Karlovarští doktoři dovršili vzpouru. Stali se politiky

zpět
10.11.2008

Téměř přesně před rokem - 8. listopadu 2007 - rezignoval pod tlakem lékařů šéf karlovarské krajské nemocnice David Hanzl. Vzpoura doktorů po dvanácti měsících? Ovládli nejen nemocnici, ale celé zdravotnictví Karlovarského kraje...

Radní pro zdravotnictví se stane kardioložka Berenika Podzemská, zdravotním radou na krajském úřadě také jeden ze vzbouřených doktorů.

Spojeni s levicí

Umožnil to desetiprocentní volební zisk strany, kterou doktoři založili a dohoda s ČSSD a KSČM na sestavení krajské vlády.

„Bylo lepší přistoupit na účast v radě s komunisty, než být v opozici s ODS. Pak bychom nezmohli už vůbec nic,“ vysvětluje jeden z vyjednavačů doktorské strany, internista Vít Baloun.

Zdravotní holding, do kterého se spojily nemocnice v Karlových Varech, Sokolově a Chebu, trpí dluhy a odcházejí mu zaměstnanci. Proto lékaři v nejbližší době zahájí jednání s pojišťovnami, aby pomocí jejich peněz vyvedli nemocnice z nejhoršího.

Lednová výpověď

Cesta na výsluní začala právě ve chvíli, kdy se lékařům podařilo svrhnout Davida Hanzla z manažerské společnosti Česká zdravotní. Této firmě svěřil hejtman Josef Pavel řízení nemocnic, manažeři je však přivedli do stomilionových dluhů.

Doktoři nebyli spokojeni ani s tím, když v prosinci kraj jmenoval ředitelem holdingu Jana Ference, kterého podezírali z vazby na Českou zdravotní.

Vzpouru tehdy vedlo několik primářů, kteří na protest podali spolu s 250 kolegy okamžitou výpověď. Hejtman ustoupil a v lednu předal řízení zadlužené nemocnice ekonomovi Jiřímu Fojtíkovi, se kterým lékaři souhlasili.

Vzbouření primáři zároveň oznámili, že zakládají stranu Doktoři (za uzdravení společnosti) a začali objíždět kraj, aby získali hlasy.

Občané to vidí

„Právě lidé v našem kraji na vlastní oči vidí, kam se až zdravotnictví může dostat,“ vysvětlil primář interního oddělení Jaroslav Žák, proč se z místních doktorů podařilo relativně snadno vytvořit padesátičlennou kandidátku a proč jejich vystoupení v obcích mělo slušný ohlas.

Nedostatek financí dnes podle primáře Žáka nápadně zhoršuje dostupnost zdravotních služeb v kraji, doktoři tak měli v kampani dostatek argumentů.

Karlovarská nemocnice například během roku zavřela jeden ze tří interních a jeden ze tří chirurgických pavilonů. Provoz omezuje neurologie, gynekologie a pneumologie. V Sokolově v létě vysadilo celé interní oddělení. Rozhodujícím důvodem byl nedostatek sester, které nechtějí pracovat za nízké platy.

Podle Žáka se situace na Karlovarsku příliš neliší od zbytku republiky, v odlehlém regionu ale potíže přerostly hranici, za níž už je vidí běžní občané.

V září dokončila společnost KPMG audit nemocnic, který si lékaři počátkem roku vyžádali. Vyšlo, že krajský holding přišel o 120 milionů nevýhodnými a zbytečnými nákupy či pronájmy.

Za novou nemocnici

Doktoři skončili ve volbách pátí, měli přitom víc než polovinu hlasů, které získala ODS. Vedle zdravotnictví obsadí jejich kandidát, středoškolský profesor Vratislav Emler, místo radního pro vzdělávání.

Karlovarští, sokolovští a chebští lékaři tak dosáhli svého. Vedení holdingu dosud řídilo tři nemocnice jen dohodou s jejich manažery a ignorovalo dokonce i názory primářů. Napříště budou o všem důležitém rozhodovat sami.

Plánují, že se holding změní z akciové společnosti na neziskovou organizaci, pak se ještě jménem kraje obrátí na sněmovnu, aby zrušila poplatky pacientů.

Také o hlavním úkolu pro vzdálenější budoucnost mají doktoři jasno. „Na Karlovarsku jsou jen menší okresní nemocnice a v kraji tak chybí řada specializovaných oddělení. Proto musí pacienti dojíždět od Prahy nebo do Plzně. Chtěli bychom od státu získat peníze na stavbu moderní krajské nemocnice, která by nabízela všechny služby,“ říká primář Žák.

Petr Holub, Aktuálně.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Aktuálně.cz

Komentovat článek: Karlovarští doktoři dovršili vzpouru. Stali se…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Karlovarští doktoři dovršili vzpouru. Stali se…

Komentáře

dalších 49 komentářů
nmy Re:Re:Re:Parafráze  | 11. 11. 2008 17:54

Současní komunisté? Kdyby to nebylo tak smutné, rozesmál byste mne. Nejsou současní, minulí nebo budoucí. Jsou jen KOMUNISTÉ. S jejich protilidovým programem, diktaturou proletariátu, zrušením soukromého vlastnictví,.... Nikdy jste při své práci nenarazil na jehovistu, který odmítl transfúzi? Já na celé zástupy. A přitom pro registraci církve odpověděli na otázku o transfúzi, že ji v žádném případě neodmítají. Jak je to podobné a jak je naivní oběma seskupením věřit!

nmy Re:Re:Re:Re:Parafráze  | 11. 11. 2008 17:43

Nepsal jsem, že přinesu odhalení, ale že DOKTOŘI používají lež jako prostředek jak se dostat k moci. Odhalení přinést nelze. "Odhalení" přinášejí oni. Stačí si přečíst ty jejich JOBOVKY, to je zářný příklad manipulace s pravdou. Polemizovat s tvrzeními, pro které nemohou oni přinést nic jiného než snůšku jakýchsi vykonstruovaných konspiračních TEORIÍ kolujících po internetu, je nesmyslné. Ostatně o tom už dost jiných popsalo mnoho stran. Kydat špínu je jednoduché, nemusíte nic veřejně tvrdit, stačí spiklenecky naznačovat, vypouštět fámy, můžete se schovávat za anonymní štvavé plakáty. Já jen zastávám názor, že stokrát opakovaná lež se prostě pravdou stát nemůže. I když ti, se kterými dnes DOKTOŘI sedí na KV KSČ, se tímto pravidlem už více než 100 let úspěšně řídí. Neberu Vám Vaši víru v jejich "pravdu a lásku", ale vím o ní své. A to, že dnes sedí na Krajském výboru strany se svými soudruhy, mě v ní jen utvrzuje.

nmy Re:Tak ještě jednou , naposledy.....  | 11. 11. 2008 17:26

To chce klid, kolego. Kluci se teď vrátí na své KV KSČ a už jim nebudete vadit a nebudou Vám na dávat do modrobolševiků. A když vadit budete, tak Vás prostě zaříznou. Co jste si zvolili, to máte.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné