Karlovarští krajští radní zatím audit nemocnice neprojednají

Titulní obrázek

Dlouho očekávaný audit hospodaření Karlovarské krajské nemocnice (KKN), a. s., rada kraje ve čtvrtek oproti všem dosavadním příslibům neprojedná. Opozice to kritizuje a tvrdí, že vedení kraje utajuje výsledky auditu.
„Audit od společnosti KPMG již máme k dispozici, ale…

v současné době jej studuje vedoucí odboru zdravotnictví Joža Lokajíček, aby mohl zkontrolovat, zda odpovídá našemu zadání,“ uvedl karlovarský hejtman Josef Pavel (ODS), který prý osobně audit ještě neviděl.

„Nevím, zda má dvacet, nebo dvě stě stran. Zvědavý jsem, ale přiměřeně,“ uvedl na dotaz Práva, zda si nenechal od krajského úředníka zaslat alespoň závěry auditu. Ten má totiž pomoci rozřešit ztráty v hospodaření KKN v minulých letech.

„Audit musí mít všechny náležitosti. Pokud tomu tak nebude, je možná i jeho reklamace,“ připustil hejtman, ale odmítl přitom, že by vedení kraje hrálo s auditem na čas a snažilo se jeho projednávání odkládat až do období po krajských volbách. Materiál může být totiž závažnou politickou rozbuškou, protože do voleb jdou mimo jiné i lékaři KKN ve vlastním uskupení nazvaném Doktoři za uzdravení společnosti.

Nejbližší další termín jednání krajské rady je stanoven až na začátek září. „V pondělí bych měl mít audit na stole a pak není problém svolat mimořádné jednání krajské rady,“ odmítl zdržování Pavel.

Právo se snažilo k auditu získat informace od Lokajíčka, ale ten je v současné době údajně na dovolené a nezvedal ve středu telefon. Materiály tedy zřejmě zkoumá v osobním volnu, hovoří-li Pavel pravdu.

Opozice to vidí jasně. „Nechápu, co je na materiálu na dva týdny ke studování. Je to pouze snaha najít argumenty a vysvětlit, proč audit dopadl tak špatně, jak dopadl. Nic jiného za tím být nemůže,“ uvedl člen dozorčí rady KKN Jiří Morávek, který dosud marně o kopii auditu žádal na kraji. „Nedostalo ho dosud ani vedení a orgány nemocnice. Mám dojem, že v auditu jsou nepěkné věci,“ dodal.

„Audit k dispozici nemáme, přitom by nás jeho obsah zajímal. Ale chápeme, že nejdříve musí projít orgány kraje,“ řekl včera Právu výkonný ředitel KKN Jan Ferenc.

Rudolf Voleman, Právo

Ohodnoťte tento článek!