Kartotéky pacientů uplavaly, choroby a problémy zůstávají

Za srpen bude lékařům od zdravotních pojišťoven vyplacen jen předem smluvený paušál za počet registrovaných pacientů. Uplavané chorobopisy je však připravily o proplacení v té době provedených lékařských úkonů…

Krůček po krůčku se do běžného života vracejí ordinace privátních lékařů, které vyplavila srpnová povodeň. Některé se zatím nevzpamatovaly, jiné fungují alespoň v provizorních prostorech.

České Budějovice – Lékaři zatím nevědí ani konkrétní výši škod, kterou napáchala velká voda v jejich ordinacích.

Vyplavená dokumentace jejich pacientů je však ve valné většině nenávratně pryč. Její stoprocentní zkompletování je i přes pomoc zdravotních pojišťoven nemožné.

Kolik ordinací navštívila a poničila povodeň, zatím neví ani Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky v Českých Budějovicích (VZP ČR).

Ta má ve své evidenci jenom v jihočeské metropoli více než 500 zdravotnických zařízení, se kterými úzce spolupracuje. Povodňovou událost ji ohlásila do včerejšího dne zatím desítka vytopených ordinací.

„Teprve od minulého týdne se nám scházejí oznámení od lékařů. Kolik dalších se ozve, se neodvážím odhadnout,“ uvedla včera ředitelka VZP ČR České Budějovice Marie Klímová.

Problém je v tom, že lékaři zatím konkrétně nevyčíslili svoje škody, tudíž pojišťovna nemůže ani začít individuálně projednávat s jednotlivými zdravotnickými zařízeními rozsah postižení a podle možností jim i nabídnout pomoc.

Za srpen bude lékařům od zdravotních pojišťoven vyplacen jen předem smluvený paušál za počet registrovaných pacientů. Uplavané chorobopisy je však připravily o proplacení v té době provedených lékařských úkonů. Ty totiž lékaři nemohou kvůli znehodnoceným kartámzpětně prokázat.

„Situaci sledujeme od prvního dne povodní. Potřebujeme rozhodnutí Ústřední pojišťovny VZP ČR, jak případy řešit, a soupis s konkrétními údaji, co bylo v ordinacích zničeno. Bez něj nezmůžeme nic,“ tvrdí Klímová.

Povodní postižená ordinace praktické lékařky MUDr. Věry Prokešové z Pražského předměstí funguje už čtvrtý týden v provizorních prostorech domu patřícímu Školským sestrám de Notre Dame Na Sadech. I jí pojišťovna neproplatí úkony, které nelze prokázat.

„Celá lékařská dokumentace byla zničena. Karty se pokoušíme s pacienty dát dohromady. Jde to pomalu, ale důležité údaje se podaří zpětně získat,“ věří MUDr. Prokešová, kterou voda připravila o více než 2000 karet.

Odborné nálezy se dají vyžádat v archívech a nemocnici.

„Neměla jsem zatím odvahu spočítat škody. Už vypomohly různé farmaceutické firmy, které mě vybavily materiálem, tonometrem i biolampami,“ sdělila.

VZP ČR České Budějovice doufá, že rozhodnutí o postupu, jak nadále spolupracovat s lékaři i o případné výpomoci, získá do konce září.

MARIKA KLIEROVÁ, Českobudějovické listy, 19.9.2002

Ohodnoťte tento článek!