Přejít na obsah

Katalog cen má ušetřit až 5 miliard

zpět
12.8.2011
Leoš Heger
zvětšitLeoš Heger
Autor: ZDN

Leoš Heger | Autor: ZDN

 

Ministerstvo zdravotnictví včera představilo svůj nový nástroj - katalog referenčních cen, který má omezit korupci při nákupu přístrojů, léků a zdravotnického materiálu. Ušetřit by se mělo přibližně 5 miliard korun. Náklady na spuštění systému odhaduje ministerstvo na přibližně 10 – 20 milionů.

Nemocnice si budou moci v katalogu porovnat ceny přístrojů, materiálů a léků. Sledovat se budou ceny průměrné, maximální a minimální. V případě přístrojů se bude sledovat i cena přístroje v konkrétním sestavení – konfiguraci. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP09) to omezí předražené nákupy a nemocnice efektivněji využijí peněz, které na nákupy mají.

„Chceme vnést do cenotvorby větší pořádek,“ zdůraznil. Webová aplikace by podle ministra měla být pro managementy nemocnic účinným nástrojem pro transparentní stanovení předpokládané hodnoty veřejných zakázek. Odhad úspor vychází ze zkušenosti, že v elektronických aukcích nemocnice řízené ministerstvem dosahují při nákupech až desetiprocentní úspory.

Nahlížet do katalogu bude moci veřejnost

Kromě zřizovatelů zdravotnických zařízení, zdravotních pojišťoven či firem ucházejících se o veřejné zakázky, bude katalog cen zpřístupněn i široké veřejnosti. Databáze nejdůležitějších komodit vyjde z údajů, které má ministerstvo od svých nemocnic. Hlásí mu jako zřizovateli, za kolik nakoupily konkrétní přístroj, materiál či léky. Porovnáním nákupů jednotlivých nemocnic vzniknou referenční přehledy. V samostatných třech modulech budou na webu léky, zdravotnická technika a zdravotnický materiál. U každého výrobku bude uveden typ, použitá technologie, cena minimální, maximální a průměrná, u přístrojů a materiálu také životnost, u léků účinná látka. V případě léků se počítá se zveřejňováním cen pouze u originálních, nikoli generických léků.

Projekt se bude podle ministra rozbíhat plynule, položky v katalogu budou přibývat postupně. Začne se u nejdražších přístrojů a materiálů nakupovaných v největších objemech. Do konce roku očekává Heger první výsledky projektu, tedy první reálné úspory.

Výrobci se na tvorbě katalogu podílet nebudou

Heger uvedl, že zdravotnictví spotřebuje zhruba 250 miliard korun za rok, projekt je rozložený na několik let a vyjde dohromady na deset až 20 milionů korun. Z nich 85 procent chce ministerstvo získat z evropských fondů, zbytek zaplatí. I kdyby však evropské peníze ministerstvo nezískalo, projekt spustí, ujistil Heger.

V projektu Národního informačního systému sledování nákladů na nákup léků, spotřebního zdravotnického materiálu a zdravotnické techniky ve zdravotnictví nyní ministerstvo vyzvalo odborníky k účasti v pracovní skupině, která cenový katalog vytvoří. Budou v ní zástupci nemocnic, profesních komor či zdravotních pojišťoven, ale ne výrobců.

Heger vyhlásil s platností od 1. února protikorupční strategii. Platí pro ministerstvo i fakultní nemocnice a další zařízení, která ministerstvo řídí. Strategii dostaly k využití kraje pro své nemocnice. Podle ní musejí nemocnice na drahé přístroje vypisovat výběrová řízení, jediným kritériem je cena. Léky nakupují nemocnice v elektronických aukcích.

Kritika: Akciovky ceny nezveřejní

Ministerstvo zdravotnictví všem svým zařízením nařídilo zveřejňovat, za kolik nakupují. Konečnou efektivitu projektu však zpochybňuje opozice. Této povinnosti se mohou vyhnout soukromá zdravotnická zařízení. Podle Středočeského hejtmana a stínového ministra zdravotnictví za ČSSD Davida Ratha nikdo nemůže počítat s tím, že akciovky budou tyto informace zveřejňovat. Podle kritiků zatím chybí nástroj, který by tyto subjekty donutil se do systému zapojit.


Komentovat článek: Katalog cen má ušetřit až 5 miliard

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Katalog cen má ušetřit až 5 miliard

Komentáře

dalších 5 komentářů
98 Škoda pro lékaře,  | 13. 08. 2011 13:18

i pro mě, že neumí hrát všichni dobře poker. Potom by vydělávali na pokeru a medicínu by dělali jen jako koníčka. A všichni by byli spokojeni.

98 Heger je vpodstatě debil  | 13. 08. 2011 11:20

Mohl odejít do důchodu jako velmi schopný ředitel fakutlní nemocnice, který se sám od sebe na stará kolena vrátil k původní profesi rengenologa. To by bylo jak z učebnice. Jenže on se na stará kolena zapletl s grázlem Kradlouskem a mafiány na ministerstvu zdravotnictví. Takže se také stal mafiánem a grázlem a to mu už nikdo nikdy neodpáře. Jestli mu to za to stálo.

M. Šťastný to si snad  | 12. 08. 2011 18:31

Přímo řízeným nemocnicím léta dělají "katalog" ministerský úředníci. Ale už není co ukrást, tak vymysleli, že ještě ukradnou 20 milionů pod záminkou hovadiny, která má jakoby bojovat s tím, co organizovali sami. Korupci. Že toho Hegera na staré kolena hanba nefackuje - takhle dělat poskoka gaunerům. Je jasné, že on moc dobře ví, jak to na MZ chodí a celou mafii kryje. A to si donedávna spousta lidí myslela, že je to slušný člověk. Je to smutný podzim života. Jo, jo - když chceš víc než můžeš....

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné