Kategorizace má být průhlednější

Titulní obrázek

Stanovování úhrad léků má mít nová, průhlednější pravidla. O úhradách léků z pojištění a o jejich maximálních cenách má podle návrhu novely rozhodovat Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Toto spojení považuje ministerstvo zdravotnictví za jednu z podstatných výhod nového systému. Kritici naopak poukazují na nebezpečí koncentrace moci do rukou několika státních úředníků…

Stanovování úhrad léků má mít nová, průhlednější pravidla. O úhradách léků z pojištění a o jejich maximálních cenách má podle návrhu novely rozhodovat Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Toto spojení považuje ministerstvo zdravotnictví za jednu z podstatných výhod nového systému.

„Bez dokonalé znalosti cenových relací není úsporné a hospodárné rozhodování o úhradách možné,“ říká mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Jak na tento návrh reagují oslovení zástupci zdravotnických institucí?

„Kladně vnímáme zejména zavedení individuálního správního řízení s žadatelem o úhradu léčiv, povinnost zdůvodnění rozhodnutí o stanovení ceny a úhrady léku a zavedení odvolacího procesu, který poprvé umožňuje také nezávislé soudní řízení,“ potvrzuje za Mezinárodní asociaci farmaceutických společností (MAFS) její výkonný předseda Ivo Žídek. „Návrh podle našeho názoru vyhovuje transparenční směrnici, i když v některých evropských státech je postavení regulátora nezávislejší,“ poznamenal Žídek proZdraví.Euro.cz.

Výhrady k návrhu

Naopak stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) navrhovaný systém kritizuje. „Rozhodování o 40 až 60 miliardách dává do rukou pár úředníků na jedno místo,“ řekl Rath s tím, že se za léky tím pádem zaplatí o desítky miliard víc.

Výhrady k navrženému systému stanovování úhrad léků má ale i Jan Švihovec, přednosta Farmakologického ústavu 2. LF UK a člen předsednictva ČLS JEP. „Kde je brzda, která zabrání tomu, že SÚKL udělá řekněme chybu? V Itálii, kde funguje podobný systém rozhodování o lécích, musí ústav dát svá rozhodnutí k verifikaci a k oponentuře odborným komisím. A k jejich připomínkám musí přihlížet,“ řekl profesor Švihovec pro týdeník Euro.

Spolupráce bude, slibuje MZ

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta se však stanovení úhrad bez široké spolupráce s odborníky neobejde, přestože to v zákoně není výslovně uvedeno.

„Samotný charakter správního řízení ohledně stanovení úhrad léčivých přípravků je do té míry složitý, že uspokojivé řešení nebude možné nalézt bez vysoce odborného posouzení,“ ubezpečuje Cikrt.

„Už v tuto chvíli ministerstvo zdravotnictví úzce spolupracuje při přípravě nezbytných prováděcích předpisů jak s odborníky zdravotních pojišťoven, tak s nejlepšími experty v oblasti farmakologie a farmakoekonomiky, vysokými školami i odbornými lékařskými společnostmi,“ dodává.

Celý článek najdou předplatitelé tištěných Mladá fronta Zdravotnictví a medicínaZdraví.Euro.cz v čísle 35-36/2007 nebo ZDE.

(red), www.Zdravi.Euro.cz

Kategorizace má být průhlednější
Ohodnoťte tento článek!