Kauza Diag Human: Nejvyšší soud o Kuželovi nerozhodl

Nejvyšší soud (NS) včera v Brně nakonec nevynesl dlouho očekávaný rozsudek o platnosti či neplatnosti jmenování předsedajícího rozhodce Petra Kužela v miliardové arbitráži státu s firmou Diag Human.

Důvodem byla námitka podjatosti zástupců státu proti předsedovi senátu NS Zdeňku Desovi kvůli údajnému ovlivňování soudu policií.

Verdikt NS přitom může být klíčový pro další vývoj spletitého obchodního sporu. Námitku vznesla zástupkyně Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který je oficiálním zástupcem státu v arbitráži s Diagem Human. V praxi ovšem o všech důležitých krocích státu v kauze rozhoduje ministerstvo zdravotnictví.

Podle náměstkyně ÚZSVM Milady Šípkové jsou ve spisu zaznamenány dotazy od policie, které úřad nepodkládá za přiměřené vzhledem k tomu, že řízení ještě neskončilo. „Na základě dotazů vznášených Policií ČR máme za to, že se jedná o nepřiměřené ovlivňování předsedy senátu před skončením jednání ve věci samé,“ uvedla Šípková.

„Je to jen další obstrukce,“ řekla ČTK právnička Diagu Human Iva Duchoňová. Způsob, jakým úřad námitku podjatosti vznesl, se pak zjevně nelíbil ani soudci Desovi. „V podstatě jste tímto zmařili jednání,“ uvedl Des.

Námitka podjatosti bude podle něj přeložena k rozhodnutí jinému senátu NS.
Diag Human tvrdí, že Kužela jmenoval předloni na podzim nepříslušný soud, konkrétně to byl Obvodní soud pro Prahu 6.

Podle dřívějšího tvrzení právníka Diagu Jana Kalvody se Kužel stal rozhodcem protiprávně a z iniciativy ministerstva zdravotnictví, aby nahradil dohodou obou původních rozhodců platně jmenovaného, nedávno zesnulého ombudsmana Otakara Motejla. Tím měl stát údajně získat i výhodu dvou rozhodců v tříčlenném rozhodčím senátu.

Obvodní soud ale argumentoval tím, že se obě strany nedokázaly na předsedajícím arbitrovi dohodnout.

Diag po jmenování Kužela mj. upozorňoval i na jeho údajnou podjatost, a to proto, že je členem vládnoucí ODS. Zákon o rozhodčím řízení stanovuje, že každá ze stran si zvolí jednoho rozhodce tříčlenného senátu, kteří pak společně vyberou svého posledního kolegu.

Česká republika si pro druhé kolo arbitráže zvolila bývalého proděkana plzeňských práv Milana Kindla, Diag Human švýcarského auditora Damiana Della Ca. Ten ale z arbitráže později odstoupil.

Ohodnoťte tento článek!